Hamilelik ve diş hekimliği
Hamilelik ve diş hekimliği

Hamilelik bir kadının hayatındaki en özel dönemdir. Bu dönemde hormanal değişikliklerle beraber dişlerde ve diş etlerinde değişik sorunlar görülebilir. Hamilelikte diş sağlığını 3 periyot için ayrı ayrı değerlendirecek olursak;

Üç aylık dönem: Bu dönem bebeğin gelişimi ile ilgili en hassas olduğu dönemdir. Gelişen teknoloji ile artık 2.3. haftalardan itibaren hamilelik takipleri başladığı için anne adayları daha çok düşük riski olmadan bu süreci tamamlamaya ve tarama testlerinin olumlu sonuçlarını beklemeye şartlanırlar ve kendilerini ihmal edebilirler. Yapılması gerekli olmayan tedaviler 2. periyoda ertelenebilir ancak beklenemeyecek durumdaki çekim, kanal tedavisi gibi acil durumlar da diş hekimlerine güvenle gidilmelidir.

Üç aylık dönem: Bu dönemde organ taslakları oluşmuş ve artık embriyodan fetüse dönüşüm başlamıştır. Diş tedavileri güvenle yapılabilir.

Üç aylık dönem: Bu dönemde doğuma az bir süreç kalmıştır. Anneyi heyecanlandıracak müdahalelerden kaçınmalı acil tedaviler yapılmalıdır.

Hamilelikte Röntgen

Diş hekimliğinde kullanılan röntgen tekniklerinde verilen radyasyon miktarı az da olsa gelişmekte olan bebeğin gereksiz radyasyon almasını önlemek için hastaya kurşun önlük giydirilmelidir. İlk üç aylık dönemde röntgen çekiminden kaçınılmalıdır.

Hamilelikte Dental Anestezi

Hamilelik esnasında diş hekimliğinde kullanılan lokal anestezilerin herhangi bir yan etkisi yoktur. Lokal anestezilerin kullanılması sırasında üretici firmanın önerileri dikkate alınmalıdır. Herhangi bir uyarı yoksa lokal anestezi kullanımında bir sakınca yoktur.

Hamilelikte Diş Çekimi

Anne adayları hamilelik sırasında sürekli olarak doğacak bebeğini düşündüğü için, ister istemez kendi fiziksel ve kişisel bakımlarını ihmal ederler. Özellikle aşırı mide bulantıları ve kusmalar ağız florasında değişikliklere yol açar. Kandaki ve tükürükteki asit miktarı arttığı için düzgün ağız ve diş bakımı yapılmazsa çürükler kaçınılmazdır.

Hamilelikte Antibiyotik Kullanımı

Bu dönemde anne adayı doktora danışmadan hiçbir ilaç kullanmamalıdır. Hamilelik döneminde eğer çok gerekli ise penisilin ve türevleri tarzın da antibiyotikler kullanılmalı tetrasiklin grubu antibiyotikler alınmalıdır. Tetrasiklin grubu antibiyotik bebeğin dişlerinde renklenmelere neden olurlar. Ağrı kesici olarak da parasetamol türü analjezikle kontrollü olarak kullanılmalıdır. Yine de bir önlem olarak ilk 3 aylık periotda hiçbir ilaç kullanmamak doğrusudur.

Hamilelikte Dişeti Rahatsızlıkları

Hamilelik bir hormanal değişim sürecidir. Bu süreç herkeste ve her hamilelikte farklı işler. Ama genel olarak iyi bir ağız ve diş bakımı yapılmadığı takdirde dişetlerinde ödem, kızarıklık ve kanamalar görülür. Hamilelik gingivitisi denilen bu durumlar genellikle 2.ayda başlar ve hamilelik sonuna kadar devam eder. Doğumdan sonra iyileşebilir. Eğer diştaşı oluşumu gözlenirse ilk 2 ayda değil ama sonraki aylarda tedaviler yapılabilir.


İstanbul Diş Hekimi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!