Astım gebelerde nasıl seyreder, neden önemlidir?

Astım , kronik , inflamasyon ile karakterize küçük hava yolu hastalığıdır. 7’den 77 ‘e her yaşta görülebildiği gibi, ilk kez hamilelik döneminde de ortaya çıkabilir. Astım hastası olan bireylerde hastalığı seyri , 1/3 hastada iyileşme, 1/3 hastada stabil ve 1/3 hastada kötüleşme olarak gitmektedir. Gebelik sırasında artan progesteron hormonu , solunum sistemi üzerıne gösterdiği etkileri ile ( hızlı soluk alıp- verme, çarpıntı, solunum yollarında ödem /şişlik) mevut kişilerdeki astım hastalığının alevlendirebilir. Ayrıca gebelikte sıkça görülen temel sıkıntıların başında gelen bulantı, kusma, koku hasasiyeti astımlı bireylerde biraz daha abartılı olmasına sebebiyet verir.

Gebelikte astımı tetıkleyen en önemli faktör, reflü ve gribal enfeksiyonlardır. Astım ataklarını tetikleyen ev tozu, küf, mantar, evcil hayvanlar, sigara dumanı, kirli hava, kokular, yiyecek katkı maddeleri gibi alerjenlerden kaçınılmalıdır. Astım semptomları sıklıkla gebeliğin 24. Haftasından sonra ağırlaşmaya başlar. Ve doğumdan sonra 3 aya kadar devam eder, ayrıca astım tanısı almış gebelerde, mümkünse normal doğum tercih edilmelidir.

Gebelikte astım hastalığı için önemli olan hastalığın kontrol altında tutulmasıdır. Bunun da en iyi göstergesi bebeğin anne karnındakı gelişiminin takibidir. İyi kontrol edilen bir astım varlığında hem anne adayı hem de bebekte sorun çıkma olasılığı oldukça düşüktür. Kontrolsüz Astım maalesef ki, anne de bulantı, kusma, vajınal kanama, anne ölümü, bebek de erken doğum, düşük doğum ağırlıklı bebek, kronik hipoksi ve bebek ölümlerine sebep olmaktadır.


İstanbul Göğüs Hastalıkları uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!