Kuru iğne tedavisi, güvenli, yan etkisi olmayan, tedavi edici ve (tecrübeli Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzman Hekimi tarafından uygulandığında) zararsız bir yöntemdir. İğne, herhangi bir ilaç içermediğinden, bu ismi alır. Bu sebeple alerjik reaksiyonlar, ilaç etkileşimleri ve yan etkiler görülmez.

Kuru İğneleme uygulana bölgeye göre kalınlığı ve boyu değişen iğnelerin kaslara batırılması şeklinde yapılmaktadır. En önemli kullanım alanı halk arasında kulunç girmesi denilen miyofasial ağrı sendromu ve iltihapsız kas romatizmasıdır(Fibromiyalji). Bu yöntem ile gergin kasların içinde oluşmuş ağrılı tetik noktalara iğne batırılarak ağrının çözülmesine ve kasın normal gerginliğine dönmesine sebep olur. Kuru iğneleme yöntemi tek başına ağrıyı azaltıp geçirebilse de bant uygulaması ile kombine edildiğinde başarı şansı daha yüksektir. Aksi takdirde ağrılar tekrarlayabilir.

Kuru iğne tedavisinde, kasılmış ve kısalmış kasa bir iğne batırılarak bu spazm çözülmeye çalışılır. Bir kasta çoğu zaman çok sayıda ağrılı kasılmış ve kısalmış kas demetleri olduğundan çoğu kez, çok sayıda iğneleme yapmak gerekebilir.


Trabzon Fizik Tedavi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!