Erken doğum hakkında
Erken doğum hakkında

Erken Doğum

Normal bir gebelik 38 ile 40 hafta sürer. Erken doğum diyebilmek için 37 haftadan önce, doğum sancılarının başlayarak rahim ağzının açılması gereklidir. Bu durum belki sizi korkutacak bir durumdur fakat dünyanın sonu da değildir.

Neden Olur

Erken doğumun nedeni tam olarak bilinmemektedir. Ancak erken doğum risklerini bilirseniz nelere dikkat etmeniz gerektiğini de bilebilirsiniz.

Neden Önemlidir

Erken doğumu önlemek mümkün olmazsa, bebeğiniz oldukça erken dünyaya gelmiş olacaktır. 24 ile 27 haftalığa kadar doğmuş bebeklerin yaşama şansı vardır. Ancak bir takım sağlık problemleri olabilecektir. Bu prematüre bebeklerde düşük doğum ağırlığı, nefes alma ve sindirim problemleri, gelişimini tamamlamamış organlar yanında gelişme problemleri ve öğrenmede güçlük de gelişebilecektir.

Kimler Risk Altındadırlar

En sık rastlanan neden daha önceki doğumunu da erken olarak yapmış olmaktır. Diğer risk faktörleri şunlardır;

Sigara içmek veya bağımlılık yapıcı madde kullanmak

Bazı enfeksiyonlar, özellikle kese suyunun ve cinsel bölgenin enfeksiyonları

Yüksek tansiyon ve şeker hastalığı gibi kronik hastalıklar

Gebe kalmadan önce çok düşük kiloda olmak

İkiz veya daha fazla sayıda çoğul gebelik olması

Rahim, rahim ağzı veya plasenta yani eşte problemler olması

Sevdiğiniz birinin vefatı veya şiddete maruz kalmak gibi stresli bir hayat yaşamak

Çok sayıda düşük yapmak

Aslında tüm gebeliklerde erken doğum gelişebilir. Gerçekten de erken doğum yapan tüm kadınların sadece yarısında, bilinen bir risk faktörü vardır.

Erken Doğum Önlenebilir Mi

Hiçbir garantisi yoktur ama gebeliğinizi sağlıklı bir şekilde devam ettirip, tamamlamak için yapabileceğiniz şeyler vardır.

Düzenli olarak kontrollere gidin. Bu şekilde doktorunuz, sizin ve bebeğinizin sağlığını yakından takip edecektir. Size önemsiz veya aptalca bile gelse bütün şikâyet ve belirtilerinizi ona anlatın.

Sağlıklı beslenin. Gebeliğiniz sırasında folik asit, kalsiyum, demir, protein ve diğer gerekli maddelere ihtiyacınız artacaktır.

Kronik bir hastalığınız varsa dikkatli olun. Yüksek tansiyon veya şeker hastalığı gibi kronik hastalıklar erken doğum açısından riski artırırlar. Bu yüzden doktorunuzun bunları kontrol altında tutması önemlidir.

Doktorunuzun dediğini yapın. Erken doğumla ilgili herhangi bir belirti olduysa doktorunuz, daha az çalışmanızı ve daha az ayakta kalmanızı isteyecektir.

Riskli şeylerde uzak durun. Sigara içiyorsanız, bırakın. Alkol ve bağımlılık yapıcı maddeleri kullanmayın. Herhangi bir ilaç kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

Cinsel ilişkiye girip giremeyeceğinizi doktorunuza sorun. Çoğu sağlıklı gebelikte cinsel ilişkiye girmek sorun yaratmaz. Ancak vajinal kanama veya plasenta anormallikleri gibi bazı durumlarda yasaklanabilir.

Stresten uzak durun. Bunun için gerekirse yardım isteyin.

Dişlerinize iyi bakın. Her gün düzenli olarak dişlerinizi fırçalayın ve diş ipi kullanın. Belli aralıklarla diş hekimine gidin ve dişlerinizin bakımını yaptırın. Dişeti hastalıkları ile erken doğum arasında ilişki bulunmuştur.

Eğer daha önceden erken doğum yaptıysanız yada erken doğum için riskli bir durumunuz varsa doktorunuz size, erken doğumu önlemek için, haftalık progesteron hormon uygulaması önerebilecektir.

Erken Doğum Belirtileri Nelerdir

Belirtiler, bazı kadınlar için hafif, bazıları için belirgin olabilir. Aşağıdakilere dikkat etmek gereklidir;

Saatte altı defadan daha fazla kasılma olması. Karın bölgesinde, adet sancısına benzeyen, kuvvetli bir kasılma hissedersiniz.

Belin alt kısmında rahatsızlık hissi, ağrı olması.

Kasıklarda basınç hissi olması.

İshal olması.

Vajinal kanama veya lekelenme olması.

Su gibi vajinal akıntı olması.

Bunlar geliştiyse, özellikle vajinal kanama ve kasılmalar başladıysa hemen doktorunuza haber verin. Gereksiz yere haber vereceğinizi düşünüp, üzülmeyin. Erken doğum gelişmezse herkes memnun olacaktır, merak etmeyin.

Erken Doğum Durdurulabilir Mi

Bazı durumlarda bol sıvı tüketip, istirahat etmek kasılmaları durdurabilir. Özellikle rahme kan kolay gitsin diye sol tarafınıza yatmanız uygundur. Bazen de yatak istirahatı tavsiye edilir ancak bu, erken doğumu engelleyebilen bir tedavi değildir. Hastaneye yatış önerilir. Eğer hastaneye yatırılırsanız damar yolundan serum verilir. Rahim kasılmaları takip edilir ve ultrasoundla rahim ağzına bakılır. Kasılmaları durdurmak için ilaç verilebilir.

Kasılmalar Devam Ederse Ne Olur

Gebeliğin sonlarına doğru gelişen erken doğumda ilk önce tedavi yapılır. Ancak çoğu kez doğum durdurulamaz ve eğer enfeksiyon veya başka problemler varsa da zaten doğumun bir an önce gerçekleşmesi, hem anne hem de bebek açısından daha iyi olacaktır.

Eğer gebeliğiniz 23 ile 34 hafta arasında ise iki tür tedavi yapılır. İlaç verilerek doğum durdurulur ve bebeğinizin akciğerleri gelişsin diye steroid enjeksiyonu yapılır. 34 haftadan sonra ise steroid enjeksiyonu gerekmez çünkü bebeğinizin akciğerleri daha iyi gelişmiş durumdadır.

Doğum Sırasında Ne Olur

Erken doğum da normal doğum gibidir. Eğer gevşeme ve nefes alıp verme teknikleri yeterli olmazsa ağrınızı azaltmak için yardım isteyin.

Bebeğinizin doğduktan sonra herhangi bir desteğe ihtiyacı olup olmadığını anlamak için, doğum odasında çocuk hekiminin de bulunması gerekecektir.

İyileşme Ve Diğer Gebelikler Nasıl Olur

Erken doğumdan sonra fiziksel olarak iyileşmenizde bir sorun olmayacaktır. Ancak sizi sıkıntıya sokacak olan, bebeğinizin durumudur. Prematüre bebekler genelde doğduktan sonra yoğun bir bakım ve hastaneye yatışı gerektirir. Bu durum oldukça koşturmacalı ve streslidir. Sevdikleriniz ve yakınlarınızın bu konuda size destek olması gerekecektir.

Bir kez erken doğum yaptıysanız diğer doğumunuzun da erken olma riski vardır. Bu riski azaltmak için doktorunuzun kontrolü altında olun ve ayrıca, siz de erken belirtiler konusunda uyanık olmalısınız


İstanbul Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!