Dişeti hastalıkları ve genel sağlığımız
Dişeti hastalıkları ve genel sağlığımız

Dişlerimizi düzenli olarak temizlemek, dişeti aralıklarını özel dişlerarası fırçalarla temiz tutmak, dilimizi özel dil kazıyıcılarıyla kazıyarak tüm bakteriyel birikintileri ortadan kaldırmak, bağışıklık sistemimizi damarlarımızı kalbimizi yani tüm vücudumuzu genç tutmanın en iyi ve en kolay yollarından biridir.

Birçoğumuz dişetlerimizin sağlığını korumanın sadece kozmetik bir davranış olduğunu zanneder ama bu yanlıştır,hiçbirimiz dişlerimizi sallanan kötü kokulu kanayan dişetleri olan estetik olarak bizi sosyal çevremizde küçük düşüren bir halde görmek istemeyiz.ama dişetlerimizdeki tedavi edlmeyen düşük yoğunluklu yangılar eya iltihaplanmalar sadece dişlerimizin kaybına yol açmaz fiziiksel görüntümüzü de etkileyip bizi yaşlı gösterir.yaşlanma hızımızı dişeti hastalıkları ce çene kemiklerimizi yavaş yavaş eriten periodontit adını verdiğimiz hastalıklar büyük oranda etkiler.

Periodontal hastalıklar dişeti dişleri saran dokular ve dişlerin çene kemiğine yerleştiği boşluğun iltihaplanması sağlığımızı ve ömrümüzün uzunluğunu ciddi bir şekilde etkiler. Amerikada . .hastalık kontrol merkezi ve .. Emory .. Üniversitesiyle birlikte yapılan bir araştırmada dişeti ve periodontal hastalıkları olan insanlarda ölüm olasılığının diğer sağlıklı kişilere oranla yüzde 2.3-4.6 daha fazla olduğu ortaya çıkarılmlştıt.. Başka bir ifadeyle bu hastalıklar fizyolojik yaşı 3.7 yıla kadar artırabilir.. Çünkü kardiyovasküler hastalıklar ve felçlerin artmasıyla ilişkilidirler...eğer periodontal hastalığınız tedavi edilirse sizi ortalamaya göre 3.4 yıl gençleştirebilir .İleri derecede periodontal hastalığı olan elli yaşınaltındaki insanlar sağlıklı diş ve dişetlerine sahip kişilere oranla erken ölme olasılığına 3 kat daha açıktırlar. Çünkü dişeti hastalıklarına sebep olan bakteriler aynı şekilde damarlarda tıkanmaya yol açan bir bağışıklık sistem tepkisini de tetikler bunun nedeni dişeti hastalıklarına yol açan bakterilerin aynı şekilde damarları tıkayan yağ tabakalarında da bulunmasıdır. Araştırmalar periodontal hastalıkların akyuvar sayılarının arttığının göstergesi olan Crp - -nin de arrmasına yol açtığını göstermiştir. Bu iki kriter bağışıklık sisteminin ciddi olarak baskı altında olduğunun belirtisidir.

Periodontal hastalıklar dişetlerinde ve periodontal dokular dediğimiz diş çevre dokularındaki düşük yoğunluklu abseli veya absesiz iltihaplar yani yangılardır ..Bu kronik yangılar da damarlarımızın duvarlarında şişmelere neden olur şişmeler damarları zamanla tıkar ve kan damarlarda ileri gitmek için türbülans yani burgaç yaratır .Türbülanslar damarın endotel dediğimiz iç duvarlarında küçük deliklerin oluşmasına yol açar bu küçük delikçikler ise lipid akyuvarlar ve trombosit lerin damar duvarlarına yapışabilmesine imkan tanır, lipid birikmesi. Plak oluşumu ,damarların çapının daralması ve kanın daha şiddetli akmasına yol açarak önce pıhtılaşmaya sonrasında da kalp hastalıklarına yol açar.Zamanla bu oluşan plaklar zayıflayarak kopar kanla sürüklenerek kalp beyin veya başka bir organda tıkanmalara yol açar.Damarların bu mekanizma ile tıkanması kalp hastalıklarına açık hale gelmemizi sağlar.

Felç hafıza kayıpları iktidarsızlık düşükler deride erken kırışmalar ilerleyen yıllarda kendini gösterir. Ancak insanların dişeti çevresinde oluşan bakteriyel plak hızına göre aralıklı ve düzenli profesyonel bakım ve oluşan hastalığın uygun cerrahi yöntemlerle ortadan kaldırılması ve sonrasında yoğun bir mekanik bakteri plağı kontrolü bütün bu anlattığımız kötü hastalıkları önleyebilir.Amacımız sadece estetik değil dişlerimizin dişetlerimizin sağlığını korumak oluşan tahribatı olduğu noktada durdurmak ve genel sağlığımızı bu şekilde korumak olmalıdır .Lütfen dişeti hastalıklarımızı erkenden tedavi ettirelim ve sağlığımızı korumayı iş işten geçmeden ihmal etmeyelim.

Sağlıklı günler dilerim Dr.Güngör Karagözlü


Ankara Diş Hekimi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!