Deri kistleri; içi sıvı, irin veya diğer bir madde ile dolu olan, kapalı lezyonlardır.

Deride görülen kistlerin büyük bir kısmı Yağ Kistleri ve Abselerdir.

Kanser oluşumu içermezler. Deri kanserine dönüşüm riskleri yoktur. Kistler, deri yüzeyinin altında küçük bir bezelye tanesi gibi hissedilirler. Deri Kistleri genellikle deri enfeksiyonlarının veya yağ yapan salgı bezlerinin tıkanmasının bir sonucu olarak gelişirler.

DERİ YAĞ KİSTLERTİNİN VEYA DERİ ABSELERİNİN ÇIKARILMASI TEDAVİSİ

Deri kistleri; içi sıvı, iltihap veya yağ ile dolu olan, kapalı doku keseleridir. Deri Kistleri deri yüzeyinin altında küçük bir bezelye tanesi gibi yada daha büyük ağrı veren hareketli yada sabit ele gelen lezyonlar şeklinde hissedilirler. Deri Kistlerinin tanısı konulduktasn sonra çıkarılmaları esas tedavidir.

Eğer tanı abse ise öncelikle antibiyotik tedavisi ve topikal tedavilerle enfeksiyon baskılanıp abse drenajı yapılırsa çok daha sağlıklı tedavi tamamlanmış olacaktır.

Eğer tanı yağ kisti ise yine lezyon alanı lokla ansetezi ile uyuşturulduktan sonra lezyonun büyüklüğüne uygun bir kesi yapılır. Kistin içindeki yağ dokusu tamamen çıkarıldıktan sonra esas olarak bu yağ dokusunu içinde barındıran kesenin çıkarılması ile tedavi tamamlanır.

DERİ KİSTLERİ İLE İLGİLİ YANLIŞ İNANIŞLAR

Deri kistleri kansere dönüşmezler. Ayrıca Kistin yakınında olduğu organa hiçbir zararı yoktur. Örneğin saçlı derideki bir yağ kisti alındığında ''beynime bişey olurmu'' Olmaz !!! yağ kisti bir kese içinde ve yüzeyeldir. yakın olan lezyona hiçbir zarar vermez. Aksine Orada çıkarılmadan beklemesi ise ilerki zamanlarda sorun yaratma potansiyeli taşımaktadır.


İstanbul Dermatolog uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!