Sık görülen hastalıklardan biridir. Sık tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu, yüksek ateş, üşüme titreme, bulantı, kusma gibi şikayetler olur .

En az iki kez ateşli idrar yolu enfeksiyonu geçiren her çocukta bu hastalıktan şüphe duyulmalıdır.

Teşhis nasıl konulur ?

İdrar kültürnde üreme olmuşsa, ultrason ile böbreklerin durumuna bakılır.

Mesaneye ince bir kateter konarak ilaç verilip film çekilir. Voiding sistografi dediğimiz bu filmde reflü olup olmadığı ve varsa reflünün derecesi ortaya konur.

Reflü varsa ne yapmak lazım ?

Reflünün derecesi 5 üzerinden 4 ve altında ise, öncelikle antibiyotik tedavisi ile çocuk takip edilir. Bu takiplerde % 60 çocukta düzelme olur. %40 çocukta ameliyata gidilir. Reflü derecesi 5 üzerinden 5 olan çocuklarda direkt cerrahi yapılabilir. Reflü derecesi düşük olmakla birlikte antibiyotik kullanımına direnç, sık tekrarlayan enfeksiyonlar, ya da ailede uyum problemi olduğunda daha düşük derecelerde ki reflülerde de ameliyat öneririz.

Ameliyatlar nasıl olur ?

Ameliyatlar kapalı veya açık olmak üzere iki şekilde olur. Kapalı ameliyatlar, günübirlik ameliyatlardır. Endoskopla idrar kanalının alt ucuna özel maddeler enjekte edilir. Böylece idrarın mesaneden böbreğe kaçışı engellenir. Başarı oranı %60 70 dir .2 defa tekrarlanabilir açık ameliyatlar ise yüksek dereceli reflülerde birinci tercih olarak yapılır. Başarı oranları %90-95 dir Hastanede kalış süresi 1 -2 gündür. Bu çocuklar ameliyat sonrası belli aralıklarla periyodik olarak kontrol edilmelidir.


İstanbul Ürolog uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!