Günümüzde gebelik döneminde rutin takipler sırasında bu çocukların çoğunun teşhisi konmuş olur. Çocuk doğduktan sonra hemen veya 1. ayda böbrek ultrasonu yapılır. Yapılan ultrasonda böbrekte genişleme varsa bunun anlamı böbrek çıkış darlığıdır. Böbrek kanalı ile mesane girişi arasında darlık veya geri akım anlamına gelebilir.

Çocuk 1 yaşına gelene kadar uygun antibiyotik verilerek takip edilir .Bir ayda yapılan tetkikler sonucunda kesin teşhisi varılır. Böbrek çıkış darlığı böbreğin ana havuzunun ve yavru havuzlarının ölçümleri yapılarak çocuk takibe alınır. Takiplerde darlık artıyorsa semptomatik ise cerrahi kararı alırız. Ameliyatta amaç böbrek çıkış darlığını tamamen ortadan kaldırmak ,idrar kanalını böbrek ana havuzuna yeniden dikmektir.

Biz bu ameliyatları kendimizin modifiye ettiği küçük kesi ile örneğin 4 santim hiç bir karın kasını kesmek sizin kasları arayan oyarak yapıyoruz. Bu sayede çocuklar ertesi gün taburcu olabiliyor. Ağrı daha az oluyor. Biz çocuklarda bu ameliyatlarda stent kullanmak zorunda olduğumuz için stenti vücut dışına aldığımız yöntemleri tercih ediyoruz. Çocuk tekrar anestezi almaksızın stentin çekilmesi için bazı meslektaşlarımız içeriden stent koyarlar .Bu da ameliyattan 1 ay sonra sadece stenti almak için tekrar narkoz anlamına gelir.Laparoskopi gibi hem ameliyat süresinin çok uzun olduğu hem de daha az zararlı olmadığını düşündüğüm yöntemi uygulamıyoruz.

Ameliyattan sonra da çocuklar belli periyotlarla takip edilmeliler.


İstanbul Ürolog uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!