Beyin zorlandıkça gelişiyor

Beyin zorlandıkça gelişiyor

 ”Beyin zorlanma ve zorlu aktiviteler ile kendini geliştirir. Yani beyni daha sağlıklı yapmak istiyorsak biraz zorlayacak konfor alanından çıkarmak gerekir. Yeni bir dil öğrenmek, enstrüman çalmak gibi aktiviteler buna örnektir. Oruç da beyin için zorlayıcı aktivitelerden biridir ”

Yapılan bilimsel araştırmalar, çeşitli sürelerle oruç tutmanın beyinde “sinir gelişim faktörü” ve “beyin kaynaklı sinir büyütme faktörü” olarak bilinen haberci moleküllerin salgılanmasını artırdığını gösteriyor. Bu maddeler, beynimizi hem yeni sinir hücreleri üretmeye zorluyor, hem de beynimizin enerji kullanımını çok daha etkin bir seviyeye çıkarıyor. Böylece, sürekli tok gezen insanlara göre, arada bir açlık deneyimleyen, yahut iyice acıkmadan yemek yememe alışkanlığı olanlar, sinir-yıkıcı hastalıklara yakalanma açısından çok daha dirençli oluyorlar.

“ORUÇ TURMAK BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDİRİR”

 Oruç başladıktan iki üç hafta sonra kan basıncı, kolesterol, trigliserit seviyesi, vücut ağırlığı ve yağ yüzdesi azalır diyerek,” Bunlar bizi hem damar sertliği, inme (felç) ve kalp krizi gibi kalp ve damar hastalıklarından korur; hem de beynimize besin ve oksijen akışını iyileştirir. İltihaplanma, birçok beyin hastalığında rol oynar. Oruç tutmak iltihaplanmayı azaltır. Oruç aynı zamanda bağışıklığın güçlendirir. Lökosit dediğimiz savaş hücrelerimizin yenilerinin yapılmasını sağlar. İngiltere’de yapılan bir çalışmaya göre, oruç tutmak zihin gücünü artırabilir. Oruç tutanlarda iştahı artıran bir mide hormonunun, yeni beyin hücrelerinin büyümesinde ve bu hücrelerin yaşlanmaya karşı korunmasında önemli rol oynadığı yönünde yeni bilimsel veriler elde edildi. Bu veriler, oruç tutan insanların, oruç tutarken neden kendilerini zihinsel olarak yenilenmiş gibi hissettiklerini açıklayabilir.Oruç ruh sağlığı için de çok önemlidir. Araştırmalar, oruç tutmanın duygusal refahı artırdığını ve depresyonu iyileştirdiğini göstermektedir”

Bu makale 18 Haziran 2021 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Uzm.Dr.Didem Er, Tıp eğitimine Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde başlamıştır. Uzmanlığını ise yine Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde alan Uzm.Dr.Didem Er, Konya Hüyük Sağlık Ocağı, Samsun Çatalçam Sağlık Ocağı, Samsun Mehmet Aydın Devlet Hastanesi, Giresun Bulancak Devlet Hastanesi ve Samsun Liman Hastanesi 'nde görev almıştır.

Uzm.Dr.Didem Er, şuanda Samsun'da bulunan Özel Medicana International Samsun Hastanesi'nde hastalarına hizmet vermektedir

 

Uzm. Dr. Didem Er
Uzm. Dr. Didem Er
Samsun - Nöroloji (Beyin ve Sinir Hastalıkları)
Facebook Twitter Instagram Youtube