Astım ve koah

Astım ve koah

Astım, Koah Tedavisi

Astım, Koah Tedavisi

Astım, Amfizem, KOAH türündeki solunum yolu hastalıklarında ozon, oluşan oksidatif strese uyumu sağlamaktadır. Bronşiyal astım tedavisinde temel sorunlar enfeksiyonların kontrolu, immun sistemin güçlendirilmesi, bronşların obstrüksiyonu, allerjik reaksiyonlar ve oksijen azlığıdır.

Obstruktif akciğer hastalıklarında aynı zamanda pulmoner hipertansiyon gelişimi de sıktır. Nefes alıp verme zorluğu yaşayan astım hastası kanında oksijen oranının düşmesi ve karbondioksitin artması sorunlarını yaşamaktadır. Ozon bu hastalarda enfeksiyon etkenlerinin giderilmesi yanında immun sistemin güçlendirilmesi, kanın yüksek enerjili oksijenlenmesi yoluyla tedavi edici olmaktadır. Ozonun vazodilatator etkisi bu hastaların rahatlamasına neden olur. Kanın oksijen taşıma kapasitesi artar bu sayede dokularda gelişen hipoksi giderilmektedir.

Ozonun endotel hücrelere etkisi sonucu düz kasların gevşemesi ile bronş spazmı çözülmektedir. Bu da solunumun rahatlamasına yol açar. Kronik Bronşit solunum yolu hastalıklarının en sık görülenlerindendir Bu hastalıkta azalmış olan lokal ve genel savunma gücü ozon tedavisiyle güçlenmektedir. T lenfositler ve T helper hücrelerinde artış sonucunda serumda Ig A ve IG M yapısındaki immunglobulinler de yükselir.

Dolaşımda immun kompleksler artar ve fagosit nötrofiller aktive olur. Bronşların inflamasyonu azalır. Bunlar solunumun rahatlamasına ve salgı (balgam) miktarında azalmaya neden olur. Ozon tedavisi sonucunda bu hastaların boğulma hissi, zor nefes alıp verme şikayetleri süratle düzelmektedir. Diğer yandan normal olarak kullanmak zorunda oldukları ilaçların dozu da azalmaktadır. Bilimsel çalışmalar astımlı hastaların % 65 inde kullanılan ilaç dozları % 50 den fazla azaldığını göstermiştir.

Bu makale 14 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Dr. Başar Şenyüz

Dr. Başar ŞENYÜZ, 1 Ocak 1967 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. İlkokulu İstanbul’da orta okul ve liseyi ise Antalya'da tamamlamıştır. Lisans öncesi eğitiminin ardından Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde başlamış olduğu tıp eğitimini 1991 yılında tamamlayarak tıp doktoru unvanı almıştır. Elmalı Verem Savaş Dispanseri'nde, 112 Acil Servis'te ve Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi'nde 15 sene hizmet vermiştir. Daha sonra tam gün yasası nedeniyle devlette çalışmayı bırakmış ve ozon tedavisi çalışmalarıma ağırlık vermiştir. Ozon tedavisi çalışmalarına başlamadan önce 8 aylık bir araştırma süresinin ardından Türk ve Alman doktorlardan 3 ayrı eğitim almış ve eğitiminin ardından 15 gün ozonterapi kliniğinde çalışarak bizzat kendisi hasta memnuniyetlerine şahit olmuştur. Bu klinik deneyiminin ardından 2006 yılında Antalya' ...

Yazarı sosyal medya'da takip edin
Etiketler
Koah tedavisi
Dr. Başar Şenyüz
Dr. Başar Şenyüz
Antalya - Medikal Estetik Tıp Doktoru
Facebook Twitter Instagram Youtube