Uyku apnesi, uyku esnasında solunum durması hastalığıdır. Uykuda hava akımının en düşük 10 saniye süreyle normal değerlerin altına düşmesi apne olarak adlandırılır. Bu esnada kanda bulunan oksijen azalırken, karbondioksit artış gösterir. Uyku sırasında olması nedeniyle kişiler olayın ciddiyetini farketmezler. Bu nedenle sinsi ve ölümcül bir hastalıktır.

Ölüm nedeni genellikle erken yaşta geçirilen kalp krizidir. Bunun dışında sebebi bilinmeyen ani ölüm sendromları tanımlanmıştır. Ani bebek ölümü sendromlarının bir kısmında apne rol oynamaktadır.

Uyku apnesi hastasında en sık görülen belirti sabah yorgun uyanmadır. Yataktan kalkmakta zorlanma sebebi gece kanda karbondioksidin yükselmesine bağlı kimyasal bozulmadır. Bu hastalarda genellikle gündüz uyuklama, dikkat dağılmasına bağlı trafik kazaları, cinsel performans dahil performans düşmeleri, mide ve göğüste yanmalar sık görülür.

Apne sebepleri çoğunlukla bir veya daha fazla bölgeyi ilgilendirir. Santral yani beyin fonksiyonlarıyla ilgili olabileceği gibi hava yolunu ilgilendiren tüm periferik yapı ve yapılarda olabilir. Çocukluk çağı apnelerinde en sık rastladığımız sebep geniz eti (adenoid vegetasyon) büyümeleridir. Çocuklukta olay tek noktada olmaya eğilimliyken erişkinde multifaktoriyel olma eğilimindedir.

Erişkin uyku bozukluklarında çoklu faktörlerden en sık gördüğümüz dilin nefes borusuna tıkayıcı etki yapmasıdır. Bunun dışında yumuşak damağın aşağı yerlesimli olması, bademciklerin büyük olması, çene küçüklüğü, boyun kısalığı ve burun tıkanıklığı (Deviasyon- sinüzit) nedenler arasında sayılabilir.


İstanbul Kulak Burun Boğaz uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!