Antiaging beslenme

Antiaging beslenme

Antiaging kelime anlamı olarak; yaşlanmaya karşı demektir. Doğru beslenmek, yaşlanmaya karşı iyi bir savunma olacaktır.  Yaşlanmak kaçınılmazdır.  Ancak unutmamalıyız ki yaşlanmayı geciktirmek, yaşlanma hızını kontrol edebilmek ve bu süreci sağlıklı bir şekilde geçirebilmek elimizdedir. Doğru beslenerek, yediğimiz ve içtiğimiz besinlere dikkat ederek yaşlanma sürecini geciktirebiliriz. Antiaging beslenmedeki temel amaç; cilt dokularını ve hücrelerini yenilemek, hormonal düzensizlikler varsa onu dengelemek, yaşlanma sonucu oluşabilecek hastalıklara karşı erken tanı ve önlem almaktır.

Antiaging beslenmede genç ve sağlıklı görünmek için günde en az 8-10 bardak su tüketmeye özen gösterin. Su vücudunuzdaki zararlı maddelerden kurtulmanıza yardımcı olur, kabızlığı önler, cildin kırışmasını önler ve fazla kilolardan kurtulmaya yardımcı olur. Yine güçlü bir cilt dostu olan yeşil çay kötü kolesterolü düşürüp, iyi kolesterolü arttırarak kalp-damar hastalıklarını önler. Ayrıca kilo kaybına destek olurken, yağ yakılmasına da yardımcı olur. İyi bir likopen kaynağı olan domates ise cildin pürüzsüzlüğünü sağlamada etkili bir maddedir. İçerdiği omega 6 yağ asitleri sayesinde cildiniz için önemli bir destek olan keten tohumu bağırsaklar için iyi bir mekanik çalıştırıcıdır. Kabız kalmayı önler, kalp-damar sitemini korur. Yoğun antioksidan içeriği ile kansere karşı koruyucu besinlerden olan portakal, kivi ve mandalina ise kalp-damar hastalıkları riskini azaltıp, bağışıklığı arttıran en güçlü C vitamini kaynaklarındandır. A ve C vitamini yüksek olan besin olan brokoli cildin elastikiyetini korur ve cildin pul pul dökülmesini engeller. Çoklu doymamış yağ asitlerinden omega 3 içerir. Omega 3 yağ asidi bakımından zengin olan balık ise mutluluk hormonu salgılanmasını sağlar. Cildin kurumasını önler, elastikiyetini sağlar. Maydanoz, ıspanak, roka ve marul gibi yeşil yapraklı sebzeler ise C vitamini ihtiyacının önemli bir bölümünü sağlar ve cildin sıkı olmasına yardımcı olur. A ve E vitamini içeren zeytinyağı ise cildi besler, kurumayı önler, saçları korur. Proteinlerin sindirimine yardımcı olan bromelin enzimi içeren tek besin olan ananas özellikle cilt kanserine karşı vücudu korur. Sindirimi kolaylaştırır ve enerji verir. Şişkinliğin ve ödemin giderilmesinde etkilidir. Gereğinden fazla karbonhidrat, protein ve yağ, kafein (kahve, çay, kola), konserve besinler, alınması gerekenden fazla kırmızı et tüketimi, alkol ve sigara, yağda kızartılmış besinler, hazır gıdalar, margarin ve yapay renklendirici gibi besinler yaşlanmayı kolaylaştırır. Unutmayın, yaşınız ne olursa olsun sağlıklı birey olmak beden ve ruh sağlığının tek bir bütün olarak sağlanmasıyla elde edilir.

Bu makale 17 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Op. Dr. Eser Aydoğdu

Op. Dr. Eser AYDOĞDU, Samsun'da doğmuştur. Lisans öncesi eğitimini Gaziantep’te tamamlamıştır. Ardından Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde tıp eğitimini tamamlayarak tıp doktoru unvanı almıştır. Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi ihtisas eğitimini de tamamlamış ve uzmanlığını almıştır. Ayrıca İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi'nde El Cerrahisi ve Onkolojik Plastik Cerrahi eğitimleri de almıştır. 2 yıl boyunca Yalova Devlet Hastanesi’nde görev yapmış ve ardından özel bir estetik cerrahi kliniğinde çalışmalarına başlamıştır. Daha sonra New Jersey’de Dr. Gregory Pistone’nin yanında saç ekimi eğitimi almış, Philadelphia’da Pennsylvania Üniversitesi’nde yüz cerrahisi ve meme cerrahisi biriminde klinik observer olarak bulunmuştur. Amerika’daki eğitimini tamamlamasının ardından Metropo ...

Op. Dr. Eser Aydoğdu
Op. Dr. Eser Aydoğdu
İstanbul - Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi
Facebook Twitter Instagram Youtube