Halk arasında “Makat Çatlağı” veya “Makat Yırtığı” olarak adlandırılır. Büyük abdestin geçişiyle makatta oluşan yırtıktır. Tuvaletimizi tutmak için var olan kasımızın, büyük tuvalet yapılırken yırtılması ve benzeri nedenlerle Anal Fissür oluşur.
Hastalarımız bu hastalığı tarif ederken; “Çok şiddetli canım yanıyor”, “Makat bölgemde ciddi derecede bıçakla kesilmiş gibi bir ağrı yaşıyorum”, “Tuvalet sonrası zonklama şeklinde bir ağrı hissediyorum” ifadelerini kullanmaktadır.
Hastalık yeni başlamış ve basit düzeydeyse; posalı diyet miktarı artırmak, sıcak duş ve sıcak uygulama yapmak iyi gelmektedir. Bunun yanısıra merkezimizde çeşitli yöntemlerle hastalarımız hızlı ve etkin bir biçimde sağlıklarına kavuşmaktadır.

GLİSERİN TRİNİTRAT Yöntemi
Makat çatlağı ya da yırtığı rahatsızlığı yaşayan hastalarımıza krem şeklinde kullanılır. Sıcak duş sonrası az miktarda ve tüm kas çeperine sürülmesi sonucu hızlı iyileşme sağlanmaktadır.

BOTOX Yöntemi
Bu yöntem temelde kasları felç etme prensibi ile etki göstermektedir. Merkezimizde hızlı ve ağrısız uygulanabilen yöntem sayesinde hastalarımız yatmadan taburcu olmaktadır.

LATERAL İNTERNAL SFİNKTEROTOMİ Yöntemi
Anal bölgede bulunan iç kas tabakasındaki dokuların bir kısmının ısı ile öldürülmesidir. Basınç kontrollü uygulanması gereken bu yöntem sayesinde hastalar çok hızlı ve çok etkin bir şekilde iyileşmektedir.


Ankara Genel Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!