Dirsek Ağrısı

Dirsek eklemi , İtme , Çekme ve Önkolu döndürmek gibi hareketlerin yapılmasını sağlayan, karmaşık bir eklemdir.Genelde dirsek ağrıları , dirsek eklemini oluşturan kemiklerin veya eklem çevresindeki kas ve tandoların zedeleme ya da çekişmesinden ortaya çıkabilir. Bazen eklemi saran sinir ağı veya kan damarları ve etrafındaki ligamanlar hasar görüp , ağrıya neden olabilirler.

Boyun ,Omuz , Üstkol , Önkol ve Bilek problemlerinde ağrı bazen dirsek bölgesine yansıyabilir . Bu alanlardaki patoloji tedavi edildiğinde ,ikincil olarak gelişen dirsek ağrısıda ortadan kalkmış olacak .

Dirsek ağrıları genelde cidd bir Medikal sorun olarak sayılmaz ise de , konum itibariyle tüm yönlerde hareket eden bir eklem olduğu için belirgin bir şekilde hastanın günlük faaliyetlerini ve sonuçda hayat kalitesini etkileyebilir.

Dirsek Ağrısının Nedenleri

Çoğu zaman Dirsek ağrısı,aşırı kullanım sonucu oluşur. Bazı sporlardan sonra , süreklilik gerektiren iş ve ya hobilerde , el , bilek ,ve kolun tekrarlanan hareketlerinden dolayı ortaya çıka bilir.

Artitler Dirsek ağrılarının çok olası bir nedeni sayılmaz .

Dirsek Ağrılarının Yaygın Nedenleri

- Cubital tunnel syndrome ;bu sorun eklemin iç tarafından geçen Unlar sinirinin zedelenmesi sonucu ortaya çıkar.

- Çıkık

- Kemik kırılması

- Golfçu dirseği ( medial epikondilit )

- Tenisçi dirseği ( lateral epikondilit )

- Bağ burkulması ve ya kopması

- Dirsek bursiti(olecranon bursitisi), dirsek ekleminde var olan küçük sıvı kesesinin iltihabı

- Kireçlenme ( Osteoartrit )


İstanbul Akupuntur Uzmanı uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!