Akne ve tedavileri

Akne ve tedavileri

Akne; başta yüz olmak üzere, sırt, kollar ve kalça da yerleşme eğilimi olan, kıl-yağ ünitesinin iltihabi hastalığıdır.

Sivilce Kendini Nasıl Gösterir?

 Klasik kızarıklık ve iltihaplanma şeklindeki “akne vulgaris” tipi.

 Sadece siyah ve deri renginde noktalar şeklinde “komedonal akne” tipi.

 Deri altında ele gelen sertlik, hassasiyetle karakterize “nodulo kistik” tip.

Tedavisi

Akne tedavisine başlanmadan önce hastanın sistemik bir rahatsızlığının olup olmadığı, hormonal problemleri, ilaç kullanımları sorgulanır ve tetkikleri yapılır. Tespit edilen soruna göre öncelik altta yatan probleme yönelik tedavidir, eğer hiçbir problem yoksa; uygun ve uzun süreli tedavi ve takiplerle her hastada mutlaka başarı sağlanır.

Hafif aknelerde uygun temizleyicilerle yıkama, cilt bakımı, peeling ve sadece lokal tedavilerle başarı sağlanabilir. Orta dereceli dediğimiz iltihaplı sivilcelerin de olaya eşlik ettiği durumda; cilt bakımı, temizleyiciler peelingler, ağızdan akneye etkili ilaçlar ve lokal kremler önerilir.
Ağır akne denilen; hem iltihaplı hem de kistik lezyonların olduğu tipte ise ağızdan A vitamini asiti tabletleri, kremler, cilt bakımı, temizleyiciler, peelingler, lazer tedavileri,  Plexr tedavisi yapılabilir.

Akne İzleri Nasıl Oluşur ve Tedavide Neler Yapılmaktadır?

Akne izleri genelde ağır aknesi olup tedavisiz kalanlarda, aknesini sürekli darbeleyenlerde enfeksiyonun derinlere inip hasar oluşturması neticesinde, bazen de tedaviye rağmen iz kalabilmektedir. Tedavide; akne ve iz beraberse hem akne, hem de iz tedavisi beraber başlanabilir.
Akne izi tedavisinde kullanılan başlıca tedaviler ;

 Peelingler.

 Dermaterapi (dermaroler).

 Fraksiyonel lazerler.

 Leke lazerleri ( akne sonrası kalan lekeler için).

 PRP.

Bu tedaviler hastaya göre kendi arasında kombine edilebilmektedir.  Tedavi bir Dermatolog tarafından yürütülmeli, hekimin uyarılarına uyulmalıdır.

Bu makale 8 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Uzm. Dr. Filiz Altıoğlu Çığ

Uzm. Dr. Filiz ALTIOĞLU ÇIĞ, 1972 yılında Adana'da doğmuştur. Lisans öncesi öğrenimlerinin ardından Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde başladığı tıp eğitimini 1997 yılında başarıyla tamamlayarak tıp doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise, 2004 yılında Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde yaparak Dermatoloji uzmanı olmuştur. 2004 - 2006 Yılları arasında Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde, 2007 - 2008 yılları arasında Burse Gemlik Devlet Hastanesi'nde, 2008 - 2009 yılları arasında Edirne Özel Ekol Hastanes'inde, 2009 - 2012 yılları arasında İstanbul Özel Gaziosmanpaşa Hastanesi'nde, 2012 - 2014 yılları arasında Esteworld Bahçelievler kliniği'nde Estetik Uygulamalar üzerine çalışmış ve 2014 - 2015 yılları arasında M- Onep Nişantaşı kliniği'nde, görevine devam etmiştir. Uzm. Dr. Filiz ALTIOĞLU ÇIĞ, mesleki çalışmaların ...

Etiketler
Sivilcelenme
Uzm. Dr. Filiz Altıoğlu Çığ
Uzm. Dr. Filiz Altıoğlu Çığ
İstanbul - Dermatoloji
Facebook Twitter Instagram Youtube