Ağız kokusu kendimizin anlamakta güçlük çektiğimiz fakat çevremizdekiler tarafından anlaşılan ve genellikle çok yakın olmadığın sürece söylenmesi zor olan bir durumdur.

Ağız kokusunun genel olarak nedeni ağızdaki bakterilerdir.Yeterli ağız bakımı yapılmadığında, az su içildiğinde ,dil yüzeyi temizlenmediğinde veya tükürük azaltıcı ilaçlar alındığında ortaya çıkabilir. Çoğu sebebi ağız kaynaklı olmasına rağmen kimi zaman bir sistemik hastalığın, üst solunum yolu hastalıklarının belirtisi olarak da açığa çıkabilir.

Sabah uyandığımızda oluşan koku gece tükürüğün azalmasına bağlı olarak ağzın kurumasından oluşur. Bu koku fizyolojik olarak kabul edilir ve yemek yeme veya fırçalama sonrası geçer.

Sürekli devam eden koku çoğu zaman diş çürüğü, hareketli protezlerin sürekli ağızda kalması, sabit protezlerin hijyenine yeterince dikkat edilmemesi, dişeti hastalığı, alkol ve sigara kullanımı gibi oral nedenlerden kaynaklanır.

Diğer nedenleri ise karaciğer ve böbrek hastalıkları,diyabet (aseton kokusu),sinüs ve akciğer hastalıkları olabilir.

Ağız kokusunu önlemek için:

Öncelikle iyi bir ağız bakımı doğru diş fırçalama arayüz fırçası ve dil temizliği ile koku geçer. Oral nedenlerden kaynaklandığı durumlarda kimi zaman (dişeti hastalığı gibi) tedavi edilmesi gerekir ve tedavi edilmediği sürece geçmez. Ağız bakımı iyi yapılmasına rağmen geçmeyen koku varsa kesinlikle diş hekimi kontrolü yapılmalıdır. Bazı durumlarda ağız bakımına ek olarak klorheksidinli gargaralar ağız duşları kullanılması gerekebilir.

Tüm ağız bakımı yapılmasına ve tedavi edilmesine rağmen hala geçmeyen koku varsa kesinlikle iç hastalıkları konsültasyonu yapılmalıdır. Hangi hastalığın belirtisi olduğu araştırılmalıdır.Bu hastalık tedavi edildikten sonra veya kontrol altında olduktan sonra ağız kokusu geçecektir.

Sonuç olarak ağız kokusu az ya da çok bir şekilde olursa önemsenmeli gerekli önlemler alınmalı hala geçmiyorsa zaman kaybetmeden bir hekim kontrolü yapılmalıdır.


Ankara Diş Hekimi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!