~~RAHİM AĞZI YARASI TANISI NASIL KONUR?

Tanı jinekolojik muayenede spekulum denen vajinaya yerleştirilen bir alet aracılığıyla çıplak gözle konur. Görüntü olarak rahim ağzı şiş, ödemli, kırmızı, bol akıntılı görünümdedir. Bunun sebebi yara olan bölgeye yoğun lökosit ve kan akımının olmasındandır. Rahim ağzı yara tanısı çok kolay olarak konmasına rağmen, erken evre rahim ağzı kanserleriyle görünüm olarak çok karışmaktadır. Bu nedenle gözle teşhis etmek yeterli değildir. Mutlaka testler yapılmalıdır. En sık yapılan test smear testidir. Smear testi servikal enfeksiyonlarda ve rahim ağzı erken evre kanserlerinin tesbiti için yapılan tarama testidir. Smear testi cinsel yönden aktif her yaştaki kadının jinekolojik muayene sırasında yaptırabileceği çok basit, fakat son derece önemli bir testdir. Muayene sırasında bir fırça yardımıyla rahim ağzından ve vajinaya dökülen hücrelerden alınan sürüntünün cam lam üzerine yayılmasıyla yapılır. Alınan örnek alkolle işleme tabii tutularak patoloğa incelemesi için gönderilir. Smear yapılması çok kolay, ucuz, ağrısız bir işlemdir. Gelişmiş ülkelerde her yıl yapılması zorunlu testler arasındadır. Ülkemizde henüz böyle bir zorunluluk yoktur. Cinsel yönden aktif kadınların her yıl smear testi yaptırması gerekir. Bazı özel durumlarda smear testi 3-6 ay aralarla daha sık yapılmalıdır. Bu durumlar;

-Doğum kontrol hapı kullananlar
-Sigara içenler
-Erken yaşda cinsel yaşamı başlayanlar
-Birden fazla erkek partneri olan kadınlar
-Ailesinde kanser öyküsü olanlar
-HPV taşıyanlar
-Daha önceki smearlerinde şüpheli bulgular olanlar

SMEAR ALMA ŞARTLARI

-Kişi adetli olmamalı

-24 saat öncesinden vajinal tablet kullanılmamış, vajinal lavaj yapılmamış olmalı, cinsel ilşki kurulmuş olmamalı

Smear testinin yaygınlaşmasıyla serviks kanserinin kadınlarda görülme oranı gelişmiş ülkelerde azalmıştır. Rahim ağzı kanserlerinin erken evrelerde yakalanması çok onemlidir. Belirti vermeye başladığında ilerlemiş olabilir.

Daha önceden smear testi uygulama yaşı 30 yaş idi. Amerika ve gelişmiş ülkelerde yaş sınırı kaldırılmış, cinsel yaşamın başlamış olması smear testi yapılması için yeterli kabul edilmektedir.

Smear testi raporlarlarında bazı sınıflamalar vardır. Raporlarda yer alan negatif kelimesi bazı hastalar tarafından olumsuzluk gibi değerlendirilip, doktoruna ulaşana kadar panik yaşamaktadırlar .Raporda;

Class 1-normal bulgular
Class 2-negatif,selim(iyi huylu) hücreler var,enfeksiyon bulguları var.
Class 3-kanser hücresi olmayan,şüpheli anormal hücreler(ASCUS) var.
Class 4-zayıf müsbetlik var.Büyük olasılıkla kanser hücreleri var
Class 5-kuvvetli müsbet ,tartışmasız kanser hücresi var.

Smearde bu hücrelerin yanı sıra, enfeksiyona neden olan bakterilerde tesbit edilir. Anormal hücre varlığında CIN 1,II,III gibi terimlerde kullanılmaktadır. CIN kanser ön hücresinin hücre dışına taşmadığını gösterir. Bu safhada tesbit edilen vakaların tedavisi ile oluşabilecek kanser engellenmektedir. ASCUS vakalarında ise sebep enfeksiyon olabilir. Onun için önce tıbbi tedavi uygulanır. Sonra kontrol smear uygulanır. Halen ASCUS devam ediyorsa daha ileri tetkikler kolposkopik biyopsi uygulanır.


İstanbul Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!