SD
Soru Sahibi
5 Ocak 2019 13:40

Yardımcı olur musunuz

Merhaba iyi günler. Benim 6 yaşında bir erkek kardeşim var. Doğduktan 9 ay sonra babamı kaybettik. Bu süreçte yaşadığımız elim olay sebebiyle kardeşimle ilgilenemedik. Bu nedenle kendi halinde büyüdü aslında 2.5 yaşına kadar bir sorunumuz yoktu gayet akilli ve uslu bir çocuktu ancak büyümesi ve anaokuluna başlaması ile beraber hircinlasmaya etrafa saldırmaya başladı. Özellikle kendisinden küçük ve kız çocuklarına karşı bir saldırganlığı var. Kardeşim babası olan bütün çocuklardan nefret ettiğini söylüyor. Hatta kuzenlerimin de babasinin ölmesini istediğini belirtiyor. Su an oldukça zor bir donemdeyiz. 1.sınıfa başladı. Sınıfta yarattığı sorunlar sebebiyle arkadaşları onu sevmiyor. Dun bir kız arkadaşının karnını yumrukladığı için okul grubunda pazartesi günü müdüre gidip sınıftan atılmasını isteyeceklerini bile belirtmişler veliler. Ne yapacağımızı hiç bilmiyoruz. Babam öldükten sonra abisi anneannemlerle yaşamaya başladı. Ben de 4 ay önce universiteyi kazandığım için başka bir sehire geldim evde yalniz kalması da durumunu etkiliyor bence. Ornegin ödevlerini yaparken bile tvyi kapattirmiyormus annem kapattığında ise bagiriyormis evde ses olsun diyormus. Ayrıca babamla ilgili dusuncelerini belirtmiyor. Bu konuda konuşmuyor. Ancak babamı anlattirdiginda ya da durup dururken bir sebep yokken yorgani kafasına örtüp aglamaya başlıyor. Lütfen bize yardımcı olur musunuz? Ne yapacağımızı hic bilmiyoruz. Annem çocuk psikiyatrina götürmeyi ve ilaç kullandirtmayi düşünüyor.

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Mustafa Erkan
Çocuk ve Ergen Psikiyatristi

Merhabalar, travmatik bir süreç geçirilmiş. Kardeşinizin davranış sorunları var gibi görünüyor be bu da işlevselliğini bozmaya başlamış. En yakın zamanda çocuk psikiyatri uzmanından yardım almalısınız.. saygılarımla

20 Ocak 2019 08:19