KS
Soru Sahibi
30 Temmuz 2019 22:11

Tuvalet eğitimi

Merhaba 3 yaşında bir oğlum var 4 aydır çişini Tuvalete yapıyor hiç bir sıkıntı yaşamadık ancak kakasını asla yapmak istemiyor bende zorlamamak için kaka anında ara ara bez taktım ancak şimdi 10 gündür bezi hayatımızdan tamamen çıkardık bezimiz bitti kakamızı Tuvalete yapmamız gerekiyor diyorum hayır çok korkuyorum yapamam diyor oturarak kaka yapmaktan çok korkuyor asla ama asla lazımlığına oturtamıyorum bu yüzden sürekli kakasını altına yapmaya başladı. Ve parka vs bi yerde arkadaş edindiğinde hemen Onlara siz kakanızı Tuvalete mi yapıyorsunuz ben kaka mı Tuvalete yapmaktan korkuyorum diyor ne yapacağımı şaşırdım bu durumda nasıl ilerlemeliyim yardımcı olabilir misiniz teşekkürler

2 cevap
Cevaplar (2)

Merhabalar. Kaka ile ilgili birkaç kitap okumanızda fayda var, hatta kuklalar ile tuvalet kaka ile ilgili bir hikaye oluşturup anlatabilirsiniz. Lazımlığı da reddediyorsa kakası geldiğinde banyoda bir naylon vs gibi yere bir alan oluşturulabilir bu alana yapabilir. Ama neyden korktuğu önemli. Tuvalete düşmek mi kakayı görmek görmemek mi vs neyden korktuğunu anlamak önemli. 3 yaş geç bir yaş değil, zamana yayılabilir, bu anlamda endişeniz olmasın. Banyoda bir alana yapmayı kabul ettikten sonra bu naylon lazımlığa taşınabilir ve zamanla kaldırılabilir. Lazımlığa geçişte ise iç bacağa hafif hafif masaj yaparak rahatlama ve iyi hissetme anlamında destek de olunabilir. Ama korkunun kaynağını bir gözlemleyin bu önemli bir ip ucu verecektir. İyi günler dilerim.

31 Temmuz 2019 09:51
KS
Soru Sahibi

Öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim :) ancak kaka kitaplarını çok sıklıkla okuyoruz. Evet yazdığınız gibi bende banyoda ayakta yapabileceğini yada duşa kabine girerekte yapabileceğini söyledim ama kesinlikle kabul etmiyor iç çamasıryla beraber herhangi bi oda da ayakta yapmak istiyor kakasından korkmuyor altına yaptığı kakasını bile klozete atınca by by kaka diyor oğlumun tek sorunu Oturarak kaka yaparsa canının o şekilde çok acıyacağını düşünüyor. Ama çişinide oturarak yapmasına rağmen kakasında neden böyle bi korkusu kapılıyor anlayamıyorum. İlginiz için teşekkürler

31 Temmuz 2019 15:38

Tekrar merhaba. O halde klozete yaptığı zaman bir acı ya da zorlanma hissetmiş ve onu klozete oturmayla eşleştirmiş olması muhtemel. Bir süre üzerine çok fazla gitmeyin ve kakada bir katılık hissederseniz bir hafta sadece zeytin yağı içirebilirsiniz günde bir tatlı kaşığı kadar. Kaka yumuşayacağı için hissiyat olarak daha sık ve zorlanmadan tuvalete geçecektir. Ama klozete oturma sürecini dediğim gibi zamana yayın mutlaka. Renkli klozet kapakları, banyoda kullanacağınız sticker gibi eğlenceli etkinlikleri de zamanla deneyin derim. Eğer sizinle bir çatışma halinde değilse süreci kolay atlatacaktır. Korku yoğunlaşır ya da uzun süre devam ederse ayrıntılı bilmek amacıyla bir pedagoğa gidebilirsiniz. Kolaylıklar dilerim..

1 Ağustos 2019 10:08