GB
Soru Sahibi
12 Aralık 2018 22:00

Tuvalet egitimi

Merhaba Gülay hanim. 3,5 yaşında oğlum var. Oğluma 6 ay kadar önce onu tuvalete alıştırmaya çalıştım.ve idrarını yapiyor. Sorun yok gidiyor tuvalete. Ama kakasını yapmak istemiyo. Ağlıyor. Tuvalete girdiremiyorum. Zorla sokuyorum ağlayarak buda beni üzüyor. Başlarda bez bagliyodum. Ama artık bez zor oluyor. 2 haftadır ağlayarak tuvalette 1 saat bekliyo.sonra cikiyo tuvaletten. Neden gitmek istemediğini sorduğumda korkuyorum aciyo diyor.yardimci olursanız çok sevinirim.

1 cevap
Cevaplar (1)

Merhabalar. Çocuk psikolojisinde beslenme, tuvalet ve uyku ile ilgili problemler genel anlamda duygusal sıkıntılardan kaynaklanır. Bu nedenle herhangi bir baskı ya da zorlama hissederse bunu daha çok uygulamakta zorlanır . Sizinle bir çatışması olabilir, herhangi bir şekilde kabızlık veya benzeri bir durum olduğunu hissetmiş ve acıyacak diye korktuğu için tutmak istiyor olabilir tuttukça da kabızlık artar ve tuvalete gitmek daha zor olur. Yani aslında beslenme ile ilgili bir kabızlık problemi vs yoksa tamamen duygusal bir problem. Bir kere zorlamayı bırakın, size öfkesi artmasın. Her gün bir kaşık zeytinyağı içirin, önce rahatlasın ve rahat yapsın sonra da onun için kolay olabilecek yöntemler geliştirin mesela lazımlık koyun banyoya herhangi bir klozet korkusu varsa aşar zamanla. Gerekirse önceleri bezi lazımlığa koyup otursun beze yapıyor gibi hisseder, sonra lazımlık sonra klozete yavaş yavaş geçin. Bu arada da sizinle iletişimi önemli. Daha aktif zaman geçirmeye çalışın, temas oyunları oynayın. Örn : Birbirinize krem sürmek, masaj yapmak, fış fış kayıkçı oyunu oynamak gibi. Bu tarz ten teması gerektiren oyunlar duygusal bağı güçlendirir, öfkeyi azaltır. Tuvaleti geldiğinde söylemesini isteyin sadece, geldiğinde mutlaka yapacaktır bir süre sonra. Klozete oturduğunda da bacak içlerine yavaş yavaş masaj yaparsanız etkili olacaktır hem duygusal hem fiziksel. Ve tuvalette 15 dk dan fazla kalmasın yapamıyorsa daha tepki geliştirir. Bunları deneyin mutlaka sonuç alırsınız. Sorun devam ederse bir Pedagog yardımı etkili olacaktır. İzmir e gelmeyi düşünürseniz randevu alabilirsiniz. İyi günler dilerim

14 Aralık 2018 13:02