26 Mart 2020 14:31

TAHLİL SONUÇLARI HK.

Merhaba, 1957 doğumlu cushing hastası, kronik rahatsızlıkları olan hasta yakınım hakkında size danışmak istiyorum. Endokrinoloji, Nefroloji, Kalp Damar ve Göğüs Hastalıkları bölümlerinde takip ediliyor. Ancak bazı gıda ve ilaçlara verdiği alerjik reaksiyonlar sebebi ile bazı tedavileri alamıyor. En son Çocuk İmmünolojisi bölümüne yönlendirdiler, tahlil sonuçlarımız çıktı. Ancak salgın nedeniyle evdeyiz ve sonuçlarla ilgili endişelerimiz var. Rica etsem yardımcı olur musunuz? SEROLOJİ lgL 13,80 g/L lgA 1,74 g/L lgM 0,50 g/L HEMATOLOJİK TETKİKLER WBC 12,80 NEU 4,866 NEU% 38,01 LENF 5,385 LENF% 42,06 MONO 1,253 MONO% 9,78 EOS 1,117 EOS% 8,73 BASO 0,182 BASO% 1,42 HGB 14,5 HCT 44,8 MCV 88,6 MCH 28,7 MCHC 32,4 RDW 14,1 PLT 243,4 MPV 9,3 PDW 20,2 PTC 0,2 TOMOGRAFİ SONUÇLARI KLİNİK BİLGİ : HIPER IG E YUKSEKLIGI OLAN HATSANIN DEGERLENDIRME ACISINDA ISTENILD. BULGULAR : Trakea ve her iki ana bronş açıktır. Her iki akciğer parankiminde nodül, kitle ya da aktif bir infiltrasyon yoktur. Mediastende sağ paratrakeal, prekarinal, subkarinal bölgede kısa aksı 1 cm'nin altında birkaç adet lenf nodu izlenmiştir. Ana vasküler yapılar ve kalp boyutları doğaldır. Plevral-perikardial efüzyon izlenmemiştir. Üst abdomen düzeyinden geçen kesitlerde sağ sürrenal gland'ta oval düzgün konturlu 30x18,5 mm boyutlarında kitle izlenmektedir. Dansitesi -18 HU olup, adenom ile uyumlu olarak değerlendirilmiştir. Sol sürrenal gland'ta da benzer özelliklerde yaklaşık 13 mm boyutunda bir lezyon vardır. Kesit dahilindeki kemik yapılarda litik ya da sklerotik lezyon izlenmedi. Her iki tiroid lobu normalden büyüktür. Nodül açısından tiroid US ile değerlendirme önerilir. SONUÇ: 1. Mediastende kısa aksı 1 cm'nin altında birkaç adet lenf nodu 2. Her iki tiroid lobunda boyut artışı. Nodül açısından tiroid US inceleme önerilir. 3. Her iki sürrenal gland'ta sağda daha belirgin olmak üzere adenom dansitesinde lezyonlar.

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. İlke Kılıç Topcu
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk İmmünolojisi ve Alerjisi

Merhaba, Geçmiş olsun, yakınınızın tetkik sonuçlarından bağışıklık sistemi değerlerinden olan IgA VE IgG değerleri yaş sınırlarına göre normal aralıkta görünüyor. IgM değeri yaş aralığına göre düşük. Eozinofil değeri yüksek, burada IgE değerinizi göremedim Yakınınızın IgE değerinin yüksek olduğu ifade edilmiş. Bu değer yüksekliğine neden olabilecek hastalık ve durumlar yönünden ve yine ultrasonda belirtilen adenom ve tiroid nodülleri yönünden bu tetkikleri isteyen doktorunuza telefonla da olsa iletmenizi ve önerilerini almanızı öneririm. IgE değerinizin ne kadar yüksek olduğunu bilmiyorum, ancak HiperIgE sendromu gibi bazı durumların yakınınızda olmadığının daha sonraki süreçte netleştirilmesini immünolojik ve alerjik yönden öneririm. Sağlık ve esenlikler dilerim.

28 Mart 2020 13:37