kt
Soru Sahibi
4 Nisan 2020 21:57

Otizm tedavisi.

Merhaba hocam iyi akşamlar. İsmim Tülay ÖZCANOĞLU. Hocam 39 aylık bir oğlum var. Hafif dereceli otizm belirtileri ile rehabilitasyon merkezinde eğitm almaktayız. Ekim 2019 itibari ile. Güzel gelişmeler oldu ama eksik kalan Bi tarafımız var sanki. Çok fazla duyusal sorununu olan bir çocuk. Kaygılı ve korkuları oluyor. Ama en çok fark ettiğim şey el ve ayaklarda ani ateşlenme oluyor ve bu süreçte sinir ağlama krizleri Herşeyi reddetme gibi olumsuz davranışlar sergiliyor. Karın şişliği var biraz. Ben metabolik kısmına oğlum da belirtiler yaşadıkça yöneldim açıkçası. Sütü kestim çocuk aydınlandı bakışları. 1 ay sonra glutensiz ekmek ile devam ettim. Bulguru kestim 3 yaşına kadar kakasını hissetmeyen çocuk anne altımı değiştir dedi. Ama bu süreç öyle evde kendi bildiğini yapmakla olmuyor. Bazen yediği birşeyden sonra takıntı ve tekrarları artıyor. Ki çok seçici ama çiğ karnıbaharo yiyip haşladıgımda yemiyorsa seçmekte ziyade duyusal problem var belli ki. Gündemimiz malum randevu da almadım. Belki görürsünüz buradan yazdım. Erken tanı 3 yaş altı da olsa. Ben oğlumun şu anki halinden bu işte çıkabiliriz ama yolumu kaybettim. Metabolizma doktoruna gittim ilişkilendirme yok. Kimseye bişi anlatamıyorum. Bir sürü kan testi yapıldı birşey yok VS. Sonra sizi duydum Bi umudum oldu. Sizinle görüşmeyi çok istiyorum. Ama süreçten dolayı mümkün değil şu anda. İnş görürsünüz yazımı. Anlatım uzun oldu sorum da yok ilgi alanlarınızı ve yorumları görünce umut oldu.

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. İlke Kılıç Topcu
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk İmmünolojisi ve Alerjisi

Merhaba annesi, Geçmiş olsun. Pandemi süreci geçtikten sonra uygun bir dönemde oğlunuzu görüp yardımcı olmak isterim. Sağlık ve esenlikler dilerim.

10 Nisan 2020 22:51