ÖO
Soru Sahibi
25 Mart 2009 12:09

Sn. Hocam, Kızım tüp bebek yöntemiyle oldu. Doğduktan sonra kalpte üfürü

Sn. Hocam, Kızım tüp bebek yöntemiyle oldu. Doğduktan sonra kalpte üfürüm vardı. Doktorlar kromozom analizi istedi. Kızımın kromozom analizinde 46 xx 22ps+ diye bir sonuç çıktı. Sonuç normal dediler ama içimiz rahat etmedi. 22ps+ nedir, bir hastalığa yol açar mı? Değerli yorumlarınızı bekliyorum. Saygılarımla,

1 cevap
Cevaplar (1)

22. nolu kromozomun kısa kolunda artış anlamındadır 22ps+. Çok önemli bir klinik etkisi olmamakla birlikte ayrıntılı bir kalp muayenesi yaptırılabilir. Bir de sadece sitogenetik analiz mi yapıldı yoksa FISH denen deney yapıldı mı? Geçmiş olsun.

2 Nisan 2009 11:29