CM
Soru Sahibi
19 Nisan 2010 18:19

hocam iyi günler eşim 2 kere düşük yaptı. 8 haftalık olması gerekirken 6haf

hocam iyi günler eşim 2 kere düşük yaptı. 8 haftalık olması gerekirken 6haftada kalıyor gelişmiyodu yapılan genetik araştırmalarda bende bişey cıkmadı eşimde.MTHFR(C677T). homozigot= protrombin G2010A HETEROZİGOT VE PERİFERİK kanda 46,XX,İNV9(P11,g13) CIKTI.normalin varyanti yazıyor. düşüklerin bunlarla ilgisi varmış ne eşimin nede kendi tarafımızda herhangi bir sorun yok akraba evliligide yok aramızda.eşim nasıl tedavi olarak cocuk sahibi oluruz bizi aydınlatırsanız tşkkk.

1 cevap
Cevaplar (1)

İnv 9'un 2 veya üstü düşükle ilgili olabileceği konusunda yayınlar var, fakat kesin olarak henüz belirlenmemiş, bence daha çok sizin düşüklerinizin MTHFR homozigositesi ve protrombin heterozigositesi ile ilişkisi var. Bunun için bir kadın doğum uzmanıyla görüşerek eşiniz hamile kalmadan yaklaşık 2 ay önce folik asit, çinko ve multivitamin desteği, hamilelik boyunca da kanama ile ilgili bir problem olmasın diye fraxiparine veya türevlerini alması gerekir. Bu genlerdeki mutasyonlar, fetusun plasentaya tutulumunu etkilediği için bu ilaçlar alınmalıdır. Eşinizin yaşı müsaitse en az 6 ay ara vermesini de öneririm. geçmiş olsun.

26 Nisan 2010 14:06