SA
Soru Sahibi
28 Aralık 2010 14:49

Sn Hocam 7 yaşındaki oğlum sürekli akciğer tıkanıklığı,faranjit,orta kulak

Sn Hocam 7 yaşındaki oğlum sürekli akciğer tıkanıklığı,faranjit,orta kulak iltihabı vb rahatsızlıkları yaşıyor en son astım dendi şu an hergün zespira 5 mg kullanıyoruz.birde alerji test değ.yüksek değil sadece kakao alerji.var, onuda tüketmiyoruz artık. Hocam ağız kokusu ve kronik öksürüğü oluyor acaba altta yatan hastalık REFLÜ olabilir mi bu nasıl anlaşılır? bir de genel bir inanış çocuklar 7 yaşından sonra daha mı az hasta olurlar o kadar inandırdım ki kendimi buna :) tşk.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Ender Pehlivanoğlu
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Gastroenteroloji, Hepatoloji ve Beslenme

Sn.Sancar, G.Ö Reflü benzer sorunlara neden olabilir. Astım tedavisi yeteri kadar başarılı olmuyorsa, reflü araştırması yapmakta yarar var. 24 saatlik pH monitorizasyon testi veya endoskopik incelemeler Bursa da uygulanabilir. Okula başlama yaşlarında sık hastalanan çocuklar zamanla mikroplara karşı direnç kazanarak birkaç sene içinde daha dayanakli hale gelirler. Yine de karın ağrısı, ağız kokusu, kilo alma sorunları mevcut ise, araştırma yapılmasını öneririm. Sağlık ve mutluluk dolu yeni bir yıl dilerim. Dr.Pehlivanoğlu

28 Aralık 2010 20:24