ÖA
Soru Sahibi
4 Haziran 2017 23:19

otizm bebek 22 aylık

Bebek OTİZM Merhabalar, Yeğenim var ve 22 aylık. Doğduğunda çok fazla göz teması kurmazdı ama sevimli eylenceli bir çocuk olduğu için hiç bir tuaflık hissetmedik. Büyüdükçe konuşmaması süphelendirdi ve doktora götürüldüğünde otizm olabileceği iletti. 1. sese tepki vermiyor ama annesi gel çikolata vs. dediği zaman elinde almaya gidiyor. 2. göz teması yok ve parmak ucunda azda olsa yürüme var. az birşeyde etrafta dönme ama yürüyüşü düzgün ve hiç bir aksaklığı yok. 3. Arada kendi kendine gülümsemesi var. 4. Annesi ile cee oyunu oynuyor, yüzünü kapatınca elini açıyor ama yüze detaylı bakma yine yok. 5. anne başka bebekleri sevdiğinde kıskanıyor ama sonra o bebeği gidip yüzünü seviyor. 6. anneye çok düşkün. anne dışında dedelerini seviyor ama saatleri ile vs. oynuyor yada kucakta duruyor. 7. oyunları kendi oynuyor genelde ama araba tekeri çevirme gibi takıntısı yok sadece müzikli oyuncakların tek tek düğmelerine basıp sesleri dinliyor ve gidiyor. 8. 4 ay önce akülü arabasında müzik açıp oynuyordu. (kendi açma düğmesini açıyordu) 9. aşırı akresif yada sakin değil normal çocuk gibi ve duygusal sadece uykudan uyanınca mırmırlanıyor. 10. suyunu alıp kendi içebiliyor, çubuk kreker seviyor ve salatanın kokosunu alınca masaya gidip istiyor. ... kısacası bize göre bazı olumlu özellikleri var. duygusallığı, anneye düşkünlüğü olmasına rağmen yinede otistik olma istimali yüksekmidir..

1 cevap
Cevaplar (1)

Otizm ya da Asperger teşhisini Çocuk Psikiyatrisi Uzmanı bir hekim koyabilir. Söylediğiniz semptomların bazıları çocuk gelişim düzeyine uygun bazıları değil. Bu nedenle bahsettiğim konuda uzman bir hekimden klinik muayene alması gerekir. Saygılarımla

21 Temmuz 2017 13:03