9 Ekim 2018 13:34

Okula gitmek istememe durumu hk..

merhaba hakan bey erkek çocugum tam 4 yaşında ve 1 ay öncesi ana okuluna kayıt ettirdik. ilk gün sorunsuz gitmesine rağmen sonra ki günler tam bir ızdırap oldu. sürekli okulu sevmediğini ve gitmeyeceğini dile getirdi. ve hasta oldu.. durum bu olunca okuldan çekmek zorunda kaldık istemeyerek de olsa. 5 yaşında vermeyi düşünüyoruz. doğru mudur sizce? okulu sevdirmek adına neler yapılmalı bilgilendirebilirseniz sevinirim. NOT: günümüz çocukları gibi telefon ve televizyon ile çok içli dışlı..

1 cevap
Cevaplar (1)

Selamlar, içinde bulunduğunuz durumun birden fazla etkeni olabilir. İlk olarak aile içi psikodinamiklerde annenin çocuğa karşı fazla kapsayıcı, belki de nüfuz edici tutumu nedeniyle çocuk anneye yapışmış olabilir. “Hasta oldu.” şeklindeki ibarenizden bu durumun psikodomatik olarak ifade edildiği de düşünülebilir. Bu çerçevede sorunsal anneden kopamamak şeklinde bir ödip sorunu olarak görülebilir. Diğer açıdan bakıldığında ise gönderdiğiniz okulun çocuğu adapte etmekle ilgili yeterli tecrübe ve bilgiye sahip olması gerekir. Sonuçta hiçbir çocuk evin güvenli rahat ve merkezinde olduğu bir ortamı bırakmak istemez. Tüm sürecinizde yaptığınız en büyük hata çocuğun tepkisi karşısında geri adım atmanız ve okuldan almanızdır. Bu durum bir sonraki teşebbüsünüzde de hatırlanacak ve muhtemelen benzer bir tepki verecektir. Ya okula hiç başlatmamalıydınız ya da bu süreci devam ettirmeliydiniz. Şahsi kanaatim bundan sonrası için bir uzmana başvurup çocuğunuzun okul olgunluğuna sahip olup olmadığını öğrenin, sonrasında uzmanın tavsiyelerine göre hareket edin. Saygılarımla,

9 Kasım 2018 10:32