KA
Soru Sahibi
12 Mart 2010 15:33

oğlum 7 aylık henüz dişi yok fakat sağ üst azı dişinin süreceği kısımda 10

oğlum 7 aylık henüz dişi yok fakat sağ üst azı dişinin süreceği kısımda 10 gün önce bir siyah şişlik farkettim çocuk dr ve diş dr gösterdim teşhis koyamadılar.damarda yada deri altında kan birikimiolabilir takip edelim dediler fakat hala geçmedi biraz büyümeye başladı.siyaha yakın 1 cm capında yuvarlak bir hafif şiş sanırım bir acı vermiyor ilerde diş çıkartırken problem olurmu bulunduğum yerde pedodonti uzmanı yok siz çocuklar konusunda uzman olduğunuz için sizden bilgi almak istedi

1 cevap
Cevaplar (1)
Dr. Dt. Ayşe Onat
Diş Hekimi , Pedodonti (Çocuk Diş Hekimliği)

Tarif ettiğiniz siyah şişliğe biz "sürme kisti" diyoruz. Hiç önemli birşey değil merak etmeyin. Diş sürerken o bölgedeki kılcal damarları sıkıştırdığı için mukoza altında kanamaya neden oluyor ve dışarıdan da siyahımsı mor bir renk olarak görünüyor. Diş sürdükten sonra kendiliğinden geçer. Parmağınızla üzerine masaj yaparak sürmeyi kolaylaştırabilirsiniz.

21 Mart 2010 02:04