12 Mart 2011 22:50

merhaba doktor hanım.benim 20 aylık bir yeğenim var.üst ön dişlerinin kesen

merhaba doktor hanım.benim 20 aylık bir yeğenim var.üst ön dişlerinin kesen yüzleri tırtık tırtık ve dişlerinin üzerinde kahverengi lekeler var.acaba önemli bir durum mu?düzelirmi?ne yapabiliriz teşekkürler...

1 cevap
Cevaplar (1)
Dr. Dt. Ayşe Onat
Diş Hekimi , Pedodonti (Çocuk Diş Hekimliği)

Merhaba, dişlerdeki lekelenmeler ve şekil bozukluklarının pek çok sebebi olmakla birlikte, genelde dişlerin oluşum dönemine rastlayan ateşli hastalıklar ve kullanılan antibiyotikler bu tip şeylere neden olabilmektedir. Ancak bu dişler süt dişleri olduğu için zamanla değişecek ve yerlerini daimi dişlere bırakacaktır. Dolayısıyla şu anda yapılacak pek birşey yok gibi ama dişler değişene kadar belirli zaman aralıklarında çürüyüp çürümediklerini kontrol etmek gerekir .Yine çürüğe dayanıklı olmaları için ''flor'' jeller uygulanabilir.

16 Mart 2011 22:22