DS
Soru Sahibi
4 Mart 2011 15:03

Merhaba, 2 yaşındaki oğlumun üst çene sol 1. ve 2. azı dişlerinde temas al

Merhaba, 2 yaşındaki oğlumun üst çene sol 1. ve 2. azı dişlerinde temas alanının tamamında siyah leke-çürük var. Tedavi ,korunma ve oluşum sebepleri ile ilgili bilgi verirseniz sevinirim. Teşekkürler

1 cevap
Cevaplar (1)
Dr. Dt. Ayşe Onat
Diş Hekimi , Pedodonti (Çocuk Diş Hekimliği)

Merhaba, yaşı henüz çok küçük. Dişleri çıkar çıkmaz çürümüş demek.Aslında muayene etmeden birşey söylemek de yanlış, belki de sadece lekedir. Eğer çürük oluştuysa dolgu yapılması gerekir. Çürükten korumak için dişlerini yaşı küçük olduğu için 3 yaşına kadar sizlerin (anne-baba) fırçalaması gerekmektedir. Şekerli besinler yedikten sonra mutlaka fırçalanmalı, gece yatmadan önce de dişler mutlaka fırçalanarak çocuk ağzı temiz bir şekilde uyutulmalıdır. 3 yaşından itibaren de pedodonti kliniklerinde çürüklerden korumak amacıyla 3-4 ay aralarla fluorür uygulamaları yapılabilir.

10 Mart 2011 00:33