KT
Soru Sahibi
21 Ocak 2011 14:26

oğlum 6 aylık doktoromuz kan testinde negatif çıkmasına rağmen İSPA olarak

oğlum 6 aylık doktoromuz kan testinde negatif çıkmasına rağmen İSPA olarak kabul ediyor ve yanlızca anne sütü aldığı için süt diyeti uyguluyorum.artık ağlamıyor.kakada sümük yok ama uykusu huzursuz ve iştahsız.başka bir alerji doktoruda kan testtinde çıkmadı İSPA değil laktoz intöleransı var dedi testyapmadan .şikatelerimiz mukuslu kötükokulu kaka,gazsancısı ve ağlama nöbetleri.kakamızda kan kusma,deridöküntüsü hiç olmadı acaba laktoz intöleransımı inek sütü alerjisimi ikisini nasıl ayırabiliriz

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Ender Pehlivanoğlu
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Gastroenteroloji, Hepatoloji ve Beslenme

Sn.Kocabal, Laktoz intoleransı bir enzim eksikliğidir. Akdeniz bölgesinde oldukça sık görülür (%30-50)ç Siyah ırkta %80 oranında görülmektedir. Teşhisi için solunum havasından ve kandan yapılan çok özel testler gerekli olup bunların size uygulanmadığı kanısındayım. İnek sütü alerjisi ise bazı kan tahlilleri (IgE ve süt spesifik Ig) ile anlaşılır. Çocuğunuzun büyümesi, ağırlığı ve yaşam konforunuz etkileniyorsa ileri araştırma gerekli olur. Bölgenizdeki Çocuk Gastroenteroloji uzmanlarına danışabilirsiniz. Sağlık dileklerimle, Dr.Ender Pehlivanoğlu

21 Ocak 2011 21:02