.R
Soru Sahibi
24 Temmuz 2020 20:18

Nasıl davranmalıyım?

Merhaba Gülay hanım 3,5yaşında oğlum var bir yıldır kreşe gidiyor. Kreş olumlu anlamda ona çok şey kattı. Okulda gayet uyumlu olmasına rağmen 1.5yaşındaki kuzenine surekli zarar verme peşinde ve onları birlikte oynatmamız konusunda hicbir teklife yanaşmıyor sürekli inatlaşıp sorun çıkarıp her defasında kriz gibi ağlıyor. Defalarca anlatıyoruz ancak aynı şeyler tekrarlayıp duruyor artık bende cok sinirleniyor bazen öfkemi kontrol edemiyorum.anneanne ve teyzeyi kıskandığı için yaptığını düşünüyorum cunkü evde benimle cok daha sakin ve uyumlu. Bu konuda ona nasıl davranmalıyım? . Kreş öncesindede oyun adı altında çocukları sıkma itme vurma gibi hareketleri vardı bunları gülerek oyun sanarak yapıyordu kreşle birlikte bu davranışlar yok denilebilecek kadar azaldı ama 1,5yasındaki kuzenine bilerek yapıyor bunları. Ayrıca babası ona karşı benden daha toleranslı olduğu halde babasınada agresif davranışlar sergiliyor bunun sebebi sizce nedir?

1 cevap
Cevaplar (1)

Merhabalar. Evde sadece sizinle iyi ama ikinci üçüncü kişiler dahil olunnca sorun varsa bir tutarsız davranılıyor ve kişiye göre hareket ediyor olabilir. Baba da olsa teyze veya farklı biriyle sık görüşülüyorsa onlar da aynı tutumda olabilrse daha sağlıklı olur. İkinci bir faktör, yaşları kuzeniyle yakın gibi dursa da 2 yaş büyük bir aralık, onunla çatışması daha fazla olması normal çünkü 1.5 yaş da burdayım denilen bir yaş ve küçüğün de büyüğün de çatışma çıkarması dönemsel olarak normal. Birlikte oynamaları şart değil ama Zarar verme varsa müdahale edin derim. 6 ay ladar sonra iletişimsel olarak daha farklı bir noktada olunacağı için kendiliğinden bile düzelmesi muhtemel. Ama bu süreçte büyük olana şu yaklaşımda olmayın, sen büyüksün ona şöyle davranman lazkm, oyuncağını vermen lazım, bak o küçük şöyle yapma gibi bir sorumluluk yüklemek de onu öfkelendirir ve sağlıklı bir gelişim Olmaz. Anne oğul olarak iletişimde bir çatışma ve öfke varsa bu da yemek tuvalet uyku dışarıya karşı olan tepki her şeyi etkiler buna da dikkat edin, gerekiyorsa anne çocuk olarak bir psk yardımı alabilieainiz. Temas önemli bir faktör. Temas oyu ları oynamak sizin bağlarınızı kuvvetlendirmeye yardımcı olur. Birbirinize krem sürmek, masaj yapmak vs gibi ten teması içeren oyunları 5 6 hafta boyunca oy ayın derim. Kolaylıklar dilerim 💚

6 Ağustos 2020 10:12