AM
Soru Sahibi
11 Mart 2019 15:24

Mukus kurutucu ilaç içeriği

Merhaba Ünal Bey; annemin boğaz arkasında devamlı mukus birikintisi,geniz akıntısı oluyor. 1) Hangi ilacın içeriğindeki madde, geniz akıntısını **kurutur** acaba? 2) Venoruton, Daflon tarzı ilaçlar vücut sıcaklığını arttırır mı? Her zaman sorduğum sorulara anında ve detaylı cevaplar verdiğiniz için çok teşekkür ederim. Allah yolunuzu açık etsin. İyi günler...

1 cevap
Cevaplar (1)
Dr. Ünal Zağlı
Tıbbi Farmakoloji

Ayşe hanım Geniz akıntısinın ön önemli nedeni kronik sinuzittir. Ayrica boğazda birinti hissi reflü durumda da görülebilir. Solunum yollarına bağlı bir balgam artışı varsa balgamı kurutmak yerine balgam söktürücü mukolitik kullanmak gerekecektir. Görüldüğü üzere hastayı görmeden bir fikir beyan etmeyi doğru bulmuyorum. Daflon için uluslararası yan etki bildirim sistemlerinde ateş bildirimi bulunmamaktadır. Saglıkli günler dilerim

14 Mart 2019 14:25