KE
Soru Sahibi
2 Mayıs 2021 12:56

İlaç etkileşimi

Hocam merhaba dün öğle saatlerinde sarı kantaron içeren karışık bitki çayı içtim.( Karışık çay olduğu için sarı kantaron dozunun düşük olduğunu düşünüyorum) Akşam da 25 mg sertraline başladım , doktor tavsiyesiyle 4 gün sonra 50 mg içeceğim. Şimdiye kadar belirgin, şiddetli bir yan etki görmedim fakat sarı kantaronla etkileşime girmiş olabilir mi? İlacı içmeye devam etmeli miyim yoksa kesmeli miyim? Teşekkürler.

1 cevap
Cevaplar (1)
Dr. Ünal Zağlı
Tıbbi Farmakoloji

Esra hanım Sarı kantaron çayını bundan sonra içmeyin . Sarı kantaron bir antidepresan olan hipericum içerir tek dozda bir etki beklenmez ancak Sertralin ile birlikte tekrarlayan dozlarda Serotonin sendromu adı verilen bir toksik etkiye neden olabilir. St Johns wort isimli besin takviyesi de sarı kantaron içerir o konuda da dikkatli davranın. Kullanacağınız antidepresanın içinde kaç mg olduğu belli olan ruhsatlı bir ilacın olması en güvenli alternatif. Sağlıklı günler dilerim.

3 Mayıs 2021 01:15