TG
Soru Sahibi
10 Ağustos 2021 17:31

Kuduz aşısı ve ilaç etkileşimi

Merhaba Sayın hocam, ben subat da kuduz aşısı oldum sonra 3 ay sonra covid için hidroksiklorokin 200 mg bir tablet kullandım, İnternete antimaryal ilaçların kuduz aşısı etkisi ni azalttığı yazıyor bu soruyu sormamın nedeni 4 doz kuduz aşısının 6 ay koruması oldugunu söylemişti hemşire şimdi benim aşımın koruma süresi azalmış veya yok olmuş mudur, tekrar hayvanlarla riskli temas olur sa kaç doz aşı olmam gerekir şimdiden teşekkürler

1 cevap
Cevaplar (1)
Dr. Ünal Zağlı
Tıbbi Farmakoloji

Gürkan bey 4 lü aşı tamamlandıktan 3 hafta veya daha sonra Hidroksiklorokin kullandığıysanız aşıya bağlı oluşan antikorda düşme beklenmez . Buradan sonra yazacaklarımı bir Enfeksiyon Hastalıkları uzmanına teyid ettirmekte fayda var. Şüpheli temas durumunda antikor seviyesi baktırmanız ve DSÖnün belirlediği 0.5 İU/ml değeri üzerinden bir uzmanın karar vermesi mantıklı olur.

10 Ağustos 2021 20:07