ÜG
Soru Sahibi
17 Temmuz 2008 13:52

mrb Gülay hanım.ben teyze oğluyla evlenmeye karar verdim..ama bildiğiniz g

mrb Gülay hanım.ben teyze oğluyla evlenmeye karar verdim..ama bildiğiniz gibi akraba evliliği sonuçları ağır oluyor.bu akraba evliliği sonucu doğan çocuktaki sorunları engellemenin bir yolu yokmu acaba..yada doğmadan müdahale edilebiliyormu..birşey daha en önemlisi bu doğacak çocuğun sakat olup olmayacağını önceden tesbit edebilirmiyiz..bu olayın dominant resesif genle alakası varmı...BU BENİM İÇİN DÖNÜM NOKTASI LÜTFEN YARDIM EDİN..şimdiden çok teşekkür ederim

2 cevap
Cevaplar (2)

Merhaba, Akraba evliliklerinde asıl olarak otozomal resesif hastalıklar daha fazla görülür. Bunun için de hem anneden gelen hem de babadan gelen genlerin her ikisinde de aynı mutasyonun yani bozukluğun olması gerekir.Teyze oğlu olduğu için tabii ki endişenizde haklısınız. Fakat ailede bilinen herhangi bir hastalık var mı veya ailede özürlü birey var mı? Bunların çok ayrıntılı bir şekilde mümkünse 3 kuşak araştırılması gerekir. Böyle bir durum varsa aynı durumun tekrar ortaya çıkma ihtimali olabilir. Bu ihtimal de her bir çocuk için %25 olasılıkladır. Yani böyle bir hastalık varsa bile 4te 1 olasılıkla ortaya çıkar.Böyle bir hastalık varsa bu hastalığa neden olan mutasyon tespit edilerek anne karnındayken bebeğe ait sıvılardan DNA izolasyonu yapılır ve bu mutasyon açısından incelenibilir. Yani şu haliyle size çok net bir bilgi veremiyorum.aile hikayeniz çok önemli. Muhtemelen bir şey çıkmayacaktır, ama kesin bilgi almak gerekir. İyi günler.

26 Temmuz 2008 17:00
ÜG
Soru Sahibi

bende bir hastalık yok ama anneden akdeniz anemisi kardeşime geldi...ailedede sakat kimse yok...bu olsama bile hafıza eksikliği sakat olma gibi ihtimal yok değilmi?olma ihtimali olsada doğmadan önlenebiliyormuu??şimdiden çok teşekkür ederimm :)

28 Temmuz 2008 16:36

Talasemiden bahsediyorsunuz galiba. Anneniz ve kardeşiniz taşıyıcı mı yoksa hasta mı? Bu önemli. Bir de hangi yolla bakıldığı, moleküler tetkik mi yapıldı acaba. Çünkü böyle bir durum varsa sizin de tahlillerinizin ve eşinizin yapılması gerekir.çÜNKÜ AKRABASINIZ. iYİ GÜNLER

31 Temmuz 2008 15:11