20 Ekim 2010 13:13

mrb.27yaşındayım.çocukluğumdan beri makarna pilav ağırlıklı beslendim.sebze

mrb.27yaşındayım.çocukluğumdan beri makarna pilav ağırlıklı beslendim.sebzeye ve meyveye yeternce ağırlık vermedim.çok zor kilo veriyorum ama kolaylıkla geri alabiliyorum.ve yemeği azalttığımda AŞIRI ŞEKİLDE tatlıya ihtiyaç duyuyorum ve sürekli ATIŞTIRMAYA. 1-şeker ve atıştırma ihtiyacını nası indirgeyebilirim? 2-illa sebze ağırlıklı beslenmem mi lazım? 3-ekmeğin ne kadar etkisi olur bu durumda? 4-kilo alımını durdurmak için ne önerirsiniz? 5-diyet mi yapmalıyım? lütfen 5 soruma da cvp veriniz:)

1 cevap
Cevaplar (1)

Merhabalar; Sırasıyla ve elimden geldiğince sorularınza cevap vermeye çalışacağım. 1-şeker ve atıştırma ihtiyacınızı nasıl indirgeyeceğinizi sormuşsunuz. Bence öncelikle şeker ve atıştırma ihtiyacınızın nereden çıktığını ve bu ihtiyacı nasıl yok edeceğinizi düşünmeniz daha yararlı olacak. Birey atıştırma ihtiyacını kan şekeri düzeyi düştüğü zamanlarda hisseder. Yani vücudunuz şekerin düştüğünü hissederek size açlık sinyali gönderir ve siz şeker düzeyinizi yükseltmek için bir şeyler yeme ihtiyacına girersiniz. Bence bu durum ( yani atıştırma ihtiyacınız) kan şekeri düzeyinizle yakından ilgili. Zaten bu kurduğunuz cümlelerin arasında gizli.''yemeği azalttığımda'' demişsiniz. Anlaşılan bu azaltma işinin biraz ucunu kaçırıyorsunuz. Fazla fazla azaltmanız sürekli düşük kan şekerine neden olduğu için de hemen atıştırma ve şeker ihtiyacı duyuyorsunuz. Bence yemekten korkmayın. Sadece porsiyonlardan korkun. Miktarını ayarladığınız sürece, ama sık zamanlı yediğiniz sürece bedeniniz daha çok enerji harcayacak, hem de kan şekeri sürekli aynı seviyede kaldığı için atıştırma ihtiyacınız olmayacaktır. 2-Beslenmede her hangi bir besin grubunun ağırlıklı olması diye bir şey söz konusu olamaz. Çünkü beslenme bütün besin gruplarından aynı miktarlarda ve dengeli olarak almak demektir. Zaten her hangi bir besin grubunun fazla tüketilmesi demek dengesiz bir beslenme demektir. Ama bu, o besin gruplarından hiç almamak anlamına da gelmesin. En azından günde 6+6 yemek kaşığı olmak üzere iki öğünde sebze tüketimi yapmak zorundasınız. Eğer öğle yemeğinde yiyemem derseniz salatanızın içine biraz yağ ekleyerek salatanızı sebze yemeği olarak da tüketebilirsiniz. Ancak akşam yemeğinde mutlaka 6 yemek kaşığı da olsa sebze şart. 3- Bu sorunuzun yanıtı için, benim siteye de eklediğim Zayıflarken ekmek tüketmek ne kadar tehlikeli yazımı okumanızı tavsiye ediyorum. 4- Bu sorunuzun yanıtı aslında çok açık. Bakın, zayıflamak için çok düz ve sade bir mantık gereklidir. Ya yediğinizi harcayacaksınız, ya da harcayabileceğiniz kadar yiyeceksiniz. Sanırım bu cevap yeterli olacaktır. 5-Bu sorunuza maalesef cevap veremeyeceğim. Çünkü henüz sizin kilonuzu ve boy uzunluğunuzu bilmiyorum. Ama bu bilgilerinizi öğrendikten sonra diyet yapmanız gerekip gerekmediği hakkında seve seve bilgi verebilirim. Sanırım bu kadar. Sağlıklı günler diliyorum...

20 Ekim 2010 15:32