ÜG
Soru Sahibi
3 Ağustos 2010 14:34

Merhaba Ender Bey Benım 15 aylık bır oglum var ek gıdalara başladığımız ıl

Merhaba Ender Bey Benım 15 aylık bır oglum var ek gıdalara başladığımız ılk zamanlarda 5 günde bir dışkı yapıyordu doktorumuz bıze osmolak dıye bır ılaç önerdı ve kullandık bır sure cocugum normal dışkısını yapar oldu fakat ilacı yaklaşık 3 aydır kullanmıyorum çocugum günde 4/5 kere dışkı yapıyor isal gibi degıl ama katı da değil birde ne yerse aynı şekilde dışkıda çıkarıyor doktorumuz bıze gaita testi verdi yaptırdık ve sonuçta gaitada 1-2 lökosit ve 1-2 eritrosit görüldü diyor bu ne demektir

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Ender Pehlivanoğlu
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Gastroenteroloji, Hepatoloji ve Beslenme

Anne sütünden ek besinlere geçildiğinde dışkı sayısının azalması normal bir durumdur. Ancak zorlanarak ve 5 günde bir dışkılamak olağan bir durum değil. Bu nedenle doktorunuzun size osmolok önermesi çok doğru bir tedavi olmuş. Son aylardaki dışkılama düzenine rağmen kilo alması, büyümesi yeterli ise, büyüme grafiğinde hedeflere uygun büyüyorsa, çocuğunuz sağlıklı ve mutludur. Hekiminizin önerilerine göre davranmanız yararlı olur.

11 Ağustos 2010 09:46