AZ
Soru Sahibi
22 Eylül 2011 22:40

merhaba doktor hanım.benim bebeğimin üçlü testi 1:15 down sendromu çıktı.bi

merhaba doktor hanım.benim bebeğimin üçlü testi 1:15 down sendromu çıktı.bize amniyosentez sıvısı alın dediler bizde sıvıyı verdik.down sendromu çıkmadı fakat 46;--;1qh+ çıktı.?bize toplumda çeşitlilik dediler.fazla bir açıklama yapmadılar.biz çok korkuyoruz bunun bebeğimize zihinsel ya da bedensel bir sorunu olur mu_?bize ayrıntılı bir açıklama yaparmısınız?

1 cevap
Cevaplar (1)

1qh+ demek 1. kromozomda uzun kolda heterokromatin bölgede artış saptandı demek. bu normal varyantı kabul edilmekle birlikte, biz anne ve babadan kan alıp bu durum anne yada babadan geçti mi diye bakıyoruz. bu durum için bu yola başvurulabilir. ayrıca kromozom analizinde çocuğunuzun zihinsel yada bedensel özürlü olup olmayacağı belli olmaz, sadece bazı hastalık gruplarını dışlamak için kullanıyoruz. geçmiş olsun

23 Eylül 2011 15:36