2 Ekim 2011 23:13

hocam merhaba, ben 32 yaşında bir çocuk babasıyım. bende doğuştan sağ e

hocam merhaba, ben 32 yaşında bir çocuk babasıyım. bende doğuştan sağ el serçe parmağı yok. ancak üst soyumda böyle bir sorun yok. bildiğim üst kuşakların hiç birinde böyle bir anomali yoktu. 6 yaşında bir oğlum var onda da böyle bir anomali yok. yani elleri normal çok şükür. annem bana gebeyken ilaç kullandığını ve bu sebeple olmuş olabileceğini düşünüyor. merak ettiğim bu durum kalıtsalmıdır? yani bundan sonraki çocuklarımda ortaya çıkabilir mi? bir radyoloji uzmanı arkadaşım sorunun kalıtsal olmadığını, elimin ana rahminde, rahim duvarına takılı kaldığı için gelişmemiş ve serce parmağın oluşmamış olabileceğini söyledi. beni aydınblatırsanız çok memnun olurum. saygılarımla.

1 cevap
Cevaplar (1)

Arkadaşınızın yorumu doğru olabilir. Biz bu duruma Amniyotik Bant Sekansı diyoruz. uç bölgeler özellikle parmak ayak gibi bölgeler etkilenebiliyor. Eğer başka bir probleminiz yok ise , bu durumun ailenizde tekrarlama olasılığının, toplumdaki diğer bireylerden fazla olduğunu söyleyemeyiz. Annenizin kullandığı herhangi bir ilaç da bu duruma yol açmaz. geçmiş olsun.

5 Ekim 2011 15:17