İS
Soru Sahibi
6 Aralık 2010 16:00

merhaba 2003 yılında damak dudak yarığı ile doğan bir oğlum var.çapada 2 am

merhaba 2003 yılında damak dudak yarığı ile doğan bir oğlum var.çapada 2 ameliyat geçirdi yaklaşık 1.5 sene önce 2 tane azı diş çürük olduğu için çekildi ikinci diş çekimi biraz zor oldu ve oğlum şu anda diş doktorundan çok korkuyor.şu iki haftadır yine çapaya gidip gelmeye başladık üst azılarda çürük kökler bulunuyor bunların çekilmesi ve yer tutucu takılması gerekiyor ama korktuğu için bir türlü dişlerini çektiremedik doktor uyutularak çektirmemizi söyldi.neyapmalıyız bize yardımcı olurmusunuz

1 cevap
Cevaplar (1)
Dr. Dt. Ayşe Onat
Diş Hekimi , Pedodonti (Çocuk Diş Hekimliği)

Merhaba, dişhekimi korkusu sadece çocuklarda değil yetişkinlerde de oldukça yaygın olan bir durumdur. Bunda çocukken yaşanmış acı veren deneyimler, hastalıklar vs. nin bilinçaltına yerleşmesi etkili olabilir. Korkan bir çocuğun üzerine giderek zorla tedavi yapmaya çalışmak, durumu daha da kötüleştirecek ve ileri yaşlarda bu korkunun daha da artmasına hatta fobiye dönüşmesine neden olacaktır. ''Sedasyon'' veya uyutarak tedavi yöntemi bu gibi durumlarda en iyi seçenektir. İşlem bittiğinde hasta hem acı duymamış olacak hem de verilen ilaçların etkisiyle amnezi (hatırlamama) durumu da olacağı için girişimle ilgili herhangi birşey hatırlamayacaktır . Kısaca uygun şartları taşıyan merkez ve hastanelerde sedasyonla diş çekimi yapılabilir. Çapa'da da bu uygulamanın yapıldığını hatırlıyorum (mezun olduğum fakülte olduğu için). Geçmiş olsun.

10 Aralık 2010 00:37