GE
Soru Sahibi
18 Mart 2010 19:35

merabalar kızım 27 aylık ama öndeki 4 dişinde aşınma ağrı ve renk değişikli

merabalar kızım 27 aylık ama öndeki 4 dişinde aşınma ağrı ve renk değişikliği var diş hekimi flor sürmeye çalıştı ama kızım pek izin vermedi neden bukadar erken çürümeye başladığını ve nasıl dolgu yaptıracağımızı bilemiyorum çünkü çok küçük.zymoflor kullanıyoruz ve ağrıdığı için fırçalayamıyoruz.birde vitaminler yaparmı sormak istiyorum.ağzını açmıyor dolgu nasıl yapılır bilemiyorum

1 cevap
Cevaplar (1)
Dr. Dt. Ayşe Onat
Diş Hekimi , Pedodonti (Çocuk Diş Hekimliği)

Flor uygulamaya genelde 3 yaşından sonra başlıyoruz Gece yatarken biberonla şekerli süt emiyorsa, ya da bazı annelerin yaptığı gibi bala ya da reçele batırılmış emzik veriyorsanız ön dişlerde çürükler meydana gelmiştir. Yatmadan önce mutlaka dişlerini fırçalayarak ağzı temiz bir şekilde yatırmanız gerekir, aksi takdirde çürümeye devam edeceklerdir.Yaşı çok küçük olduğu için tedavi yapmak zordur ancak bu gibi durumlarda sedasyonla çocuk hafifçe uyutularak tedavileri yapılabilir. Üniversite kliniklerinde ya da çalıştığım kurum olan 75. Yıl Ankara Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi'de de bu imkanlar mevcuttur. Geçmiş olsun.

21 Mart 2010 02:16