AM
Soru Sahibi
19 Şubat 2019 18:26

Magnezyum ve geçmeyen ishal

Merhaba Sayın Ünal Bey; annemin magnezyum eksikliği var, fakat ne zaman magnezyum içse ishal oluyor ercefurly içmeden de kesilmiyor, bir kaç kere calsimax d3 sandozla birlikte denedi yine aynı durum yaşandı. Magnezyumun ishal yapmaması için ne önerebilirsiniz acaba? Vereceğiniz değerli bilgiler için şimdiden teşekkür ederim...

2 cevap
Cevaplar (2)
Dr. Ünal Zağlı
Tıbbi Farmakoloji

Ayşe hanım Öncelikle geçmiş olsun. Annenizin magnezyum desteği olarak hangi ilacı (hangi magnezyum tuzunu) kullandığı çok önemli onun dışında Magnezyumdan zengin besinleri aldığında da ishal ortaya çıkıyor mu ? Yanıtınız hayır ise kullandığını magnezyum tuzu ile ilişkili bir durum olabilir. Magnezyum içeren besinler: Badem, ceviz, fındık gibi kuruyemişler. Nohut, fasulye, bezelye, mercimek ve börülce. Domates, soğan, incir, üzüm, hurma, kereviz, pırasa. Buğday, yulaf, çavdar. Yeşil yapraklı sebzeler; marul, ıspanak gibi. (Çiğ tuketilmeli) Tam tahıllı ekmekler. Ayçiçeği ve kabak çekirdeği. Yumurta, somon balığı eti. Her ilaç kişiye özel etki ve yan etki oluşturabileceği için Biyorezonans ile ayrıntılı analiz ve doğru Magnezyum desteği önerisi için randevu alabilirsiniz. Çağ Sağlıklı Yaşam merkezi /Bornova *** *** **

19 Şubat 2019 21:25
AM
Soru Sahibi

Verdiğiniz bu güzel,değerli cevaplar için çok teşekkür ederim. Size bir sorum daha olacak; Türkiyede piyasada bulunan, spazm giderici ve salgı azaltıcı, bulantıyı azaltıcı olarak antikolinerjik ilaç var mı acaba? Vereceğiniz cevaplar için, yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim...

22 Şubat 2019 19:47
Dr. Ünal Zağlı
Tıbbi Farmakoloji

Ayşe Hanım Antikolinerjik etkin maddeli ilacı anneniz için istiyorsanız kardiyovasküler ve Merkezi Sinir sistemi yan etkileri nedeniyle kullanmamanızı tavsiye ederim. Onun yerine bir kalsiyum kanal blokeri olduğundan kardiyovaskuler yan etkisi olmayan bir spazm giderici olan (safra üzerine de etkili ve bir çok mide bağırsak yakınması safra kesesine bağlı ortaya çıkar) Dicatel 50 mg bir alternatif olabilir. Ancak hastayı görmeden %100 etkili olur demek ne yazık ki mümkün değil. Sağlıklı günler dilerim.

25 Şubat 2019 14:38