.R
Soru Sahibi
23 Mayıs 2019 19:08

Kreşe bırakırken

Merhaba Gülay Hanım 30 aylık henüz bir iki kelime dışında bir şey konuşamayan bir oğlum var. Bir süredir psikolog takibindeyiz. Psikolog dil gelişimi ve biraz da sosyal iletişiminin yetersiz olması sebebiyle onu kreşe vermemizi önerdi. Normalde çalışan bir kişi değilim Oğluma bu zamana kadar ben baktım Söylenileni yaptık Bugün 4, gün ilk gün 1 saat 2 gün 2 saat 3 gün 2,5 saat ve bugün tamamı olan 3 saat kalacaktı. Ilk 2 gün o fark etmeden ayrılmam kolay oldu ama iki gündür veda aşamasında gösterdikleri şeylerle ilgilenmiyor ve kucağıma gelmek istiyor ağlıyor onu bu şekilde bırakmak zorunda kaldım. Bugün planlanan 3 saati tamamlayamamış bir buçuk saat erken almamı söylediler. Artık oyun odasına kadar ona eşlik etmememi kapıdan öğretmenine ya da ilgilenen ablasına bırakmamı bu şekilde vedanın daha zorlaştığını söylüyorlar Sizce yanlış giden birşeyler mi var yoksa alışır mı çok endişeliyim Şimdiden teşekkür ederim

1 cevap
Cevaplar (1)

Merhabalar. Öncelikle bizim genel anlamda tavsiye ettiğimiz okul yaşı 3 veya 3,5 yaş. Anneden ayrılmayı tamamlama dönemi değişken fakat bu dönemlerde fazla sorun olmadan atlatılabiliyor. Bunun dışında bakılan konular, anne sütü ne kadar aldı, sizinle ne kadar uyudu, temas ettiğiniz etkin süre ne kadar aslında ona bakıyoruz. Eğer mecbur değilseniz belki bir süre daha bekleyebilir, anne ile gidilen oyun gruplarını tercih edebilirsiniz o süreçte de. Fakat mecbur olduğunuz bir durum varsa okula bırakmakla alakalı o zaman da temas oyunları öneriyoruz. Örneğin birbirinize çocuğunuzla masaj yapmak, krem sürmek, fışfış kayıkçı veya evcilik tarzında hem temas hem de iletişim içeren oyunlar oynamanız. Ama burda önemli bir nokta var, çocuğunuzun durumu ne bilmiyorum ama konuşma için oldukça gecikmiş bir yaş. Bunun için bireysel eğitim desteği alınması da sürecinizi hızlandıracaktır. İzmir e yolunuz düşerse merkezimize bekleriz. Kolaylıklar dilerim ?

27 Mayıs 2019 09:08