KS
Soru Sahibi
6 Ocak 2020 11:37

Kreşe başlama yaşı ve alışma süreci

Hocam Merhaba, Kızım 30 aylık mecburen kreşe başlattık (yarım gün). kreşe yazılırken kreş müdürü ve pedagog alışma süresinden uyumdan bahsetti ilk günler veli ile beraber olacağını sonra yavaş yavaş koridorda, sonra okul bahçesinde bekleyip alışma süresini atlatacağız dendi. fakat sınıf öğretmeni gidin siz burdayken durmaz benimle iletişime geçmesi lazım dedi ve maalesef istemeye istemeye öle yaptım. kızım 5-10 dk ağladıktan sonra oyunlara katıldı yemeğini yedi ben kameradan izledim. suratı biraz asıktı yada bize öyle geldi ilk gün ben öğlen almaya geldiğimde biraz ağlar gibi oldu ama ağlamadı diğer günler ben geldiğimde mutlu gördüm. bana sınıfını ve arkadaşlarını göstermek istedi. 1 hafta böyle geçti. bazen okula gitmek istemediğini söylüyor sen beni bırakıp gidiyorsun diyor. ben ona tane tane izah ediyorum fakat sizce doğru yoldamıyız? yaşı küçük mü yada fobi oluşurmu bu oyuna daldığında bırakıp gitmeler. nasıl bir yol önerirsiniz? teşekkürler

1 cevap
Cevaplar (1)

Her çocuğun çok farklı olduğunu unutmayalım. Bazı çocuklar çok kolay adapte olur bazıları değil. Bazen karakterle, bazen de okulla ilgisi vardır. 30 aylık bir çocuğun ilkokuluna gidebileceği yaşta sorun yoktur. Fakat çocuk duygusal olarak nasıl? Çocuğu görmeden veya ebeveynlerle konuşmadan söylemek mümkün değildir. Bulunduğunuz yolla ilgili çok az bilgi ile bir şey söylemek etik olmaz. Endişeleriniz hakkında çok açık olduğunuz ve bana yazdığınız için teşekkür ederiz.

6 Ocak 2020 12:21