İF
Soru Sahibi
10 Şubat 2021 09:32

Konuşma sorunu

İyi günler Eda Hanım. 43 aylık bir oğlum var. Şu an konuşma problemi yaşıyoruz. Söylenenleri tekrar etmeye çalışıyor lakin tam olarak telaffuz da sıkıntı yaşıyoruz. Yeri geliyor kelimeleri ağzından yuvarliyor. Yeri geliyor ağzının içinde konuşuyor örneğin yeşili ağzında söylemek gibi. Kimi zamanda bağırarak mutlu bir şekilde şarkı söylüyor ama ne dediği anlaşılmıyor. Bazen zorlamaya calisiyorum telaffuz için ama hemen ağlamaya başlıyor ve sinirleniyor. İstediği yapılmadığında ağlama krizine de girebiliyor. Konuşmadigi içinde sıkıntı yaşıyor olabilir diyorum. Nasıl bir yol izlemeliyiz?

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Pedagog Elda Tatlı
Psikolojik Danışman , Pedagoji , Aile Danışmanı

merhabalar Fatma Hanım, gelişimsel olarak bir çocuğun 3,5 yaşında yarı anlaşılır, 4,5 yaşında ise tamamen anlaşılır olmasını bekleriz. Yaklaşık 4 yaşında olan bir çocuğun yüksek düzeyde telaffuz sorunları yaşaması, kendiliğinde düzelecek bir durum değildir. Mutlaka bir dil ve konuşma terapistin başvurmanızı öneriyorum. Sevgiyle Kalın

16 Nisan 2021 22:19