ÇF
Soru Sahibi
24 Eylül 2012 08:28

kemik metastazı

Hocam annem özefagus ca( yassı epital hücreli karsinom) teşhisiyle ameliyat oldu.Yemek borusu çıkarıldı ancak yemek borusu çevresindeki lenf bezlerinden 5 tanesinde tutulum tespit edildi şu anda kemoterapi görüyor son çekilen pet filmine göre yemek borusu çevresindeki lenf bezleri temizlenmiş ancak t4-t5 vertebreda ne olduğunu anlayamadıkları bi farklılık var .Henüz bu bölgeye biopsi yapılmadı ancak doktorlarımız(beyin cerrahi ortopedi,travmatoloji uzmanı ve radyasyon onkolojisi)bunun metastaz olabileceği ihtimali üzerinde duruyor yüzde elli ihtimal var diyorlar .Medikal onkoloğumuz bu ihtimalin düşük olduğunu söylüyor ama yinede XELODA 500 luk kullanmasını ve ardından radyoterapi görmesini istiyor.Annem sol nefrektomi.Tedavi sürecinde 15 kilo kaybetti şimdiye kadar ve şu anda 62 kilo.Hocam sizce annem XELODA 500 ü kaldırabilirmi ve bunun kemik metastazı olma ihtimali nedir?Kemik metastazı ise düzelme şansı yok mu Bu durum yaşam süresini ne kadar etkiler.Cevabınz için şimdiden teşek.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Bünyamin Kaplan
Radyasyon Onkolojisi

Sizin de ifade ettiğiniz gibi, T4-5 düzeyinde kemik metasstazı olabilir, ya da lokal invazyon olma ihtimali daha yüksek gözüküyor. Bu nedenle bu bölgeye lokal radyoterapi öneririm, ancak Xeloda 500 konusunda bir medikal onkolog'dan yardım almalısınız..

2 Ekim 2012 11:01