YN
Soru Sahibi
1 Ekim 2019 21:45

Kaygılı bağlanma

Gülay Hanım, 6 yasında kızım var okula başladı.babası ile ayrıyız 3 yıldır. ilgili bir baba, aramızda nadir olmakla beraber genelde sorun yok. Okuldan sonraki yatana kadar olan tüm zamanı büyük oranda ona ayrırım.hicbir şey yapmak istemiyorsam yine de oturup onunla film izleriz. Daha önce aynı okuldaydık şimdi kendi gidip geliyor servisle. İki gündür beni emmek istiyor. Memeni cok özledim diyor ve aşırı ısrarcı. Açıklayınca kabul etmiyor.hic bir şey yapamazsa göbeğimi öpüyor. Yatarken de cok sık bahaneler üretip düzeni değiştirmek istiyor. (Benim yatağımda yatmak gibi ki gece uyanınca zaten geliyor her zaman ya da onu sallamamı istemek gibi uzun zamandır sallanmadan uyuyordu.) bir de son zamanlarda eve hırsız girerse diye bir odadan bir odaya bile gitmekte korkuyor.kaygılı bağlanma halinde gibi ama onu nasıl rahatlatabilwceğimi her zaman kestiremiyorum. Bir kaç yorumunuz benim icin cok kıymetli olacak cok teşekkür ederim

2 cevap
Cevaplar (2)

Merhabalar. Bazı durumlarda regresyon denilen geriye dönüşler olur, sanki o dönemlere benziyor gibi. Bebeklik haline dönmek istemek, eskiye dönmek istemek gibi. Dediğiniz gibi bir kaygı ile alakalı sizin desteğinizi daha fazla hissedeceği bir şeyler yaşamak istiyor olabilir, reddetmeyin. Örnek veriyorum meme emmek istediğinde, sen bebekken acıktığında ben seni emziriyordum, şimdi ister sen emmek yerine öpebilirsin ya da sana sarılıp böyle durabiliriz, seni göğsümde uyutabilirim gibi seçenek sunmaya çalışın. Teması artırın bu dönem bunu bir 5 6 hafta kadar yapabilirsiniz. Ten tene uyuyabilirsiniz, birbirinize krem sürüp masaj yapabilirsiniz, temas arttıkça bir süre bağı kuvvetlenir daha sonra normale döner diye düşünüyorum. Zaman geçirme anlamında da iletişimsel oyunları artırabilirsiniz mesela evcilik gibi alışveriş yapma kasiyer olma gibi konuşma paylaşım içeren oyunlar. Bunları deneyin, faydasını göreceksniz diye düşünüyorum. Kolaylıklar dilerim

3 Ekim 2019 01:06
YN
Soru Sahibi

Cok teşekkür ederim

3 Ekim 2019 07:41

Rica ederm

3 Ekim 2019 08:18