KS
Soru Sahibi
13 Ocak 2020 09:52

Kaka korkusu

Gülay hanım merhaba, kızım 31 aylık ve 2 ay önce kabız problemi oldu doktroumuz bir şurup verdi onunla beraber kakasını yapmak istemesede artık zorla yapmaya başladı.. sonra o şurupta fayda vermemeye başladı çünkü kendini kasıyor ve günlerce yapmadan durabiliyor. daha sonraso doktorumuz başka bir ilaç verdi artık kakası cıvık bazen ilaç dozuna göre ishal olmasına rağmen hala kendisini tutabildiği kadar tutuyor yapmak istemiyor tabi bu onun yaşam konforunu bozuyor. yaparkende korkuyorum diye ağlıyor.. bu durumda ne yapmamız gerekli ? bu durum psikolojik bir durum mu yoksa çocuk doktoru ile mi devam etmeliyiz tedaviye ? ve son olarak eğer tedavi sekli pedagog ile olacaksa yaklaşık kaç seans sürer.. bunun için pedaoga uzak biryerdeyiz. çok teşekkür ederim

2 cevap
Cevaplar (2)

Merhabalar. Tuvalet eğitimi var mı öncelikle yoksa hala bez mi kullanıyor?

26 Ocak 2020 10:26
KS
Soru Sahibi

Bezi bırakmıştık tuvaletini söyleyebiliyor ve tuvalete yapabiliyordu taki kabızı yaşayana kadar. Şimdi ilaç etkisi ile dışarı çıkarken yada kreşte bez takıyoruz çünkü bazen istemsiz ilaç etkisi ile kaçırabiliyor.

26 Ocak 2020 10:28

Yaş çok geç değil, beze geri döndüyseniz bir süre daha kalabilir. Kronik bir kabızlık durumu yoksa genellikle bu yaşta duygusal oluyor. Genelde işgal edildiğini yani çok müdahale edildiğini hissettiğinde, çatışma durumlarında vücudun verdiği bir tepki aslında. Çiğ kabak çekirdeği ve kabak çekirdeği yağı içmek gibi ürünler işe yarıyor genelde. Ama yine de duygusal bir problem varsa deavm etme ihtimali de olur. Tuvalet eğitimi sırasında baskı altında hissetme, sert bir tutum ya da dediğim gibi genelde müdahaleci yaklaşım durumda olabiliyor. Bezi bırakma fikriniz olduğunda lazımlığa otursun, siz onun iç bacak kısımlarına masaj yaparak onunla sakince sohbet edin, bu temas ve iletişimin faydası olacaktır. Çok canının yanma durumu varsa yağ ve kabak çekirdeğini öneririm. Ve mutlaka en az 1 2 ay temas oyunları oynayın. Fışfış kayıkçı gibi birbirinize masaj yapmak krem sürmek gibi evcilik oyunu gibi. Hem iletişimsel hem temassal durumlar işe yarayacaktır. Bunlara ragmen devam eden süreç olursa pedagog görebilir. Ve genellikle 4 5 ay sürecinde görmesi gerekir. Kolaylıklar dilerim

26 Ocak 2020 10:52