ÖI
Soru Sahibi
9 Şubat 2020 17:31

Kaka altına yapma

Hocam 4yasinda erkek oğlum var 3yaasinda bezden birden çıktık gece gunduz çok iyidik 2cocuk oldu şuan 6aylik benim büyük oğlan 2aydir bile bile kakayi altına yapıyor konusyoz ödül veriyoruz bazen canıma tak ediyor kziiyrum tamamlamiyor günde 5kere yapıyor genel cerrahi ye gitik fizloyojik bişi yok şimdi çocuk psikiyatrisi randovu aldık hocam bı akıl verin bu böyle nasıl geçecek birden çocuğa bişi oldu kıskançlık dedik babası küçüğü kucağına bile almıyor bende sadece zazuri ihtiyaçları karsiyolum hemen yurutece koyuyorum yine de olmuyor

1 cevap
Cevaplar (1)

Merhabalar. Küçük çocukla bağlantılı bile olsa kaka problemleri genelde duygusal ve anneyle çatışma problemidir. Tuvalet eğitimi döneminde bu çatışma başlar belki daha öncesinde. Eğer üzerinde müdahaleyi çok hissediyorsa çatışma unsuru olarak onu bırakıyordur. Öncelikle sakin olmak önemli. Tepki vermek de vermemek de bir süre daha bu problemi sürdürecek ama sakin olursak biraz daha tepkisellik azalır. Danışanlarda annenin ne kadar emzirdiğinden çalışma hayatı olup olmaması nasıl bir bebeklik olduğuna kadar sorular sorarız, bunların kaynağı hep önceden gelir. Şu an çocuğunuzla ne kadar aktif vakit geçiriyorsunuz ve bu ona ne kadar yetiyor öncelikle ona bakın, bunu artırın ve oyuna zamana siz onu dahil edin, o anne oyum oynayalım mı diye peşinizden koşuyorsa çatışma yaratır. İletişimsel ve temas içeren oyunlar oynayın. Birbirinize krem sürün, masaj yapın, her gece ona masal okuyun, evcilik benzeri iletişim ve sohbet içeren oyunlar oynayın. Anne çocuk saatleriniz mutlaka olsun. Ne kadar çok uyardığınıza bir dikkat edin. Bunları birkaç hafta uyguladıktan sonra çatışması azaldığında, sakinleştiğşnizde ve o da rahatladığında tuvalete oturma saatleri olsun ve her gün o saatte mutlaka otursun. Gergin olmak süreci yavaşlatır. Bu bir davranış ve bir şeyin ya tepkisi ya sonucu, size anlatmak istediği bir şey var sadece böyle düşünün. Hala devam eden durum olursa bir pedagog dan oyun terapisi faydalı olacaktır. İyi günler dilerim

19 Şubat 2020 22:36